Slovenija
20260 ogledov

Uff, na kaj vse so med čiščenjem naleteli komunalni delavci

Komunala Kranj
1/20
Saša Despot
Ko po uporabi stranišča za seboj spustimo vodo, večina od nas ne pomisli, kaj se z njo kasneje dogaja. Po ceveh (javnega) kanalizacijskega omrežja odpotuje v podzemlje mesta in izgine tudi iz naše pozornosti.

Bistvo novinarskega poklica je, da odkrivamo in spoznavamo stvari, ki so splošni javnosti običajno skrite. Poleg dela v rudniku, ki je te dni v središču pozornosti zaradi tragične nesreče v velenjskem premogovniku, najdemo le malo drugih poklicev, katerih delo se skriva v podzemlju, stran od oči javnosti. Morda manj spoštovano, a nič manj pomembno je tudi vzdrževanje javne kanalizacije.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Ko smo se pri Komunali Kranj dogovorili za intervju z nadzornikom kanalizacijskega omrežja, smo "zahvaljujoč" prikazom v medijih in na televizijskih ekranih pričakovali, da nas bo na ogled svojega delovnega mesta popeljal po kanalizacijskih ceveh. Krepko smo se ušteli – takoj na začetku pogovora nas je skupina zaposlenih v sektorju Odpadne vode v kranjski komunali podučila, da so ti prizori prej izjema kot pravilo.  

Ugotovimo, da so ti pohodni kanalizacijski kanali le redki in še to izključno tisti, ki nimajo vgrajenih cevi z okroglim profilom, saj po spolzkem cevovodu okroglega profila ni možno hoditi. "Dimenzije cevi proti koncu kanalizacijskega omrežja so sicer večje in merijo do 1,5 metra, vendar so že sušni pretoki tako veliki, da je hoja tam nevarna. V deževnem času, ko je dosežena višja stopnja polnitve cevi, tudi preko 1 kubičnega metra na sekundo. Gibanje na tem območju je zaradi hitrega pretoka deroče vode nemogoče," razloži Matic Škrbinc, vodja Sektorja Odpadne vode.

Njegova ekipa se v kranjsko podzemlje zatorej spušča le izjemoma. Običajno se to zgodi takrat, ko tlačna šoba do jaška prinese večje kose materiala, ki jih sesalna cev ne more izčrpati in jih morajo zato ročno pripeti na dvigalo in dvigniti. Pogosteje pa se morajo spustiti v črpališča in zadrževalnike, ki so prav tako del kanalizacijskega omrežja.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Do tovrstnih zapletov pride, ker ljudje v odtoke mečejo reči, ki tam ne bi smele pristati. Urin, blato in toaletni papir so edine tri stvari, ki se smejo znajti v komunalnem odtoku. Na prvi pogled je pravilo preprosto, saj se ga držijo že vrtčevski otroci. Praksa žal kaže na to, da marsikateri polnoletni državljan osnovnih ekoloških lekcij ni osvojil.

"V kanalizacijski sistem vsakodnevno zajadra malo morje odpadkov. Limonine lupine, plenice za dojenčke, vlažilni robčki, higienski vložki, kondomi, ušesne palčke, celo jedilni pribor in žoge so predmeti, na katere naši zaposleni naletijo med čiščenjem," razlaga Škrbinc. Neredko posamezniki v odtoke spustijo okolju škodljive snovi, kot so olja, barvila, laki, zdravila in podobne učinkovine, ki močno zavirajo proces čiščenja na čistilni napravi in pomenijo tveganje za onesnaženje vodotokov ter posledično podtalnice. 

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Povprašamo jih, ali so med čiščenjem cevi naleteli na kaj posebej zanimivega. "Pravzaprav ni bilo nič kaj spektakularnega, le veliko umazanije," našo radovednost v šali poteši sogovornik. Najbolj zanimive in uspešne intervencije so običajno povezane z iskanjem zobnih protez, ki se znajdejo v greznicah, nemalokrat pa se to zgodi tudi s poročnimi prstani. "V teh primerih smo bili s hitrim posredovanjem sicer uspešni, vendar sklepamo, da proteze niso bile več uporabne," smeje doda Škrbinc.

Kanalizacijski sistem poleg cevovodov različnih dimenzij sestavlja več tehnoloških objektov, kot so črpališča, razbremenilniki, zadrževalni bazeni, peskolovi ter čistilne naprave. Zaradi tega je ključno, da za vzdrževanje kanalizacijskega omrežja sodeluje več oddelkov hkrati. Posledično je stroka zaposlenih na komunali izjemno široka. Med 31 zaposlenimi so inženirji vodarstva in komunalnega inženirstva, biologi, sanitarni inženirji, strojniki, sistemski tehniki, električarji, pa tudi vozniki in komunalni delavci.

Egon Kepic, ki je na kranjski komunali zaposlen že 15 let in trenutno opravlja delo nadzornika omrežja, v nekoliko resnejšem tonu nadaljuje: "Kdor bi se odpravil v 'globine svojega mesta', bi se poleg količine snovi in predmetov, ki ne sodijo v kanalizacijsko omrežje, čudil nad tem, da se po ceveh vali več nepredelane kot pa predelane hrane."

To še posebej velja za blokovska naselja, v katerih je ustrezno zbiranje bioloških odpadkov na nizkem nivoju. Veliko težavo predstavlja predvsem maščoba, ki se kot obloga nabira na stenah kanalizacijskih cevi in sčasoma postane trdovratna za odstranjevanje, prav tako pa upočasnjuje delovanje čistilnih naprav.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Tovrstni prizori ga ne presenečajo več, kljub temu pa ga občasno še vedno ujezijo, posebej takrat, ko se ljudje pritožujejo nad porastom števila podgan. "Navsezadnje jih sami hranijo. Ob čiščenju odtokov sodelavci naletijo na 'prave pojedine'. Vse našteto pač ustvarja ugodne pogoje za razmnoževanje glodavcev," pojasni Kepic. 

Nanje delavci večinoma naletijo preko zaslonov kamer, ki jih spustijo v kanale. Podgane le-te po navadi prevohajo in obidejo. Neposrednih srečanj s podganami ni veliko, saj se te prej umaknejo, več pa je sledi njihovega delovanja v obliki poškodovanih kanalov in nanosov materiala, kar delavcem povzroča nemalo težav. 

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
"Našega blata podgane kajpada ne bi jedle in bi seveda odšle drugam, denimo na zbirna mesta in kompostnike. Kanalizacija je zanje le avtocesta, po kateri se gibajo in iščejo hrano. V bistvu so čiste živali in v kanalizaciji ne živijo, gnezda si ustvarijo v bližini kanalov. Računica je zato nadvse enostavna: manj kot jim nudimo pogojev za prehranjevanje in razmnoževanje, manj jih bo," je jasen sogovornik.

Obseg populacije podgan skozi leta sicer ostaja približno enak. Domneva se, da jih je v urbanih okoljih številčno toliko, kot je ljudi. Če ima mesto denimo 50.000 prebivalcev, je običajno prav toliko podgan. To obvladujejo z rednimi deratizacijami dvakrat letno, ki jih izvaja za to pooblaščeno podjetje.

podgana jih je res toliko? Slovenija Pol milijona jih je, živijo pod nami

Nadzornik omrežja se zaveda, da problematike v zvezi z odpadno hrano v blokih ne bodo mogli do konca izkoreniniti. Za razliko od hiš, ki imajo komposte, je odpadno hrano in posebej odpadne tekočine v blokih, kot sta denimo pokvarjeno mleko ali uporabljeno olje, težje zavreči.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Za preprečitev zamašenih odtokov, ki so nemalokrat razlog za intervencije njihovih ekip, pa lahko posamezniki veliko storijo že s tem, da vanje ne mečejo nerazgradljivih stvari. 90 % zamašitev na črpališčih namreč predstavljajo vlažilni robčki in krpe za brisanje tal.

"Ker te stvari niso razgradljive, se povežejo v veliko kepo, ki se v nadaljevanju potovanja po omrežju le še povečuje. Posamezniki morda res vidimo le manjšo količino las, ki jih spustimo v WC školjko, ne vidimo pa velikanskih skupkov, ki jih morajo naši delavci odstranjevati, včasih celo ročno z olfa noži," razlaga Ana Šivic, vodja Delovne enote Čistilne naprave. Tam jim namesto podgan družbo delajo labodi in račke, ki si v njihovih bazenih privoščijo osvežitev. 

Spustil se je 8 metrov v globino

Vzdrževanje 470 kilometrov dolgega kanalizacijskega omrežja, 90 črpališč, 30 razbremenilnikov, 6 zadrževalnih bazenov in 6 čistilnih naprav v šestih gorenjskih občinah (Mestna občina Kranj in občin Naklo, Cerklje na Gorenjskem, Preddvor, Jezersko in Šenčur), pri Komunali Kranj večinoma sledijo pripravljenemu petletnemu planu, daljinskemu nadzoru, rednimi dnevnimi in tedenskimi obhodi, kljub temu pa pride do izrednih dogodkov, kjer se odzovejo na klice občanov.   

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
V preteklosti so se pri delu zanašali bolj kot ne na lastno oceno, zadnjih 15, 20 let pa si pri nadzoru in čiščenju kanalizacijskega omrežja lahko pomagajo s številnimi tehnološkimi pripomočki. Pri vzdrževanju uporabljajo robotske in potisne kamere, sistem za dimljenje ter specialna vozila s tlačnimi in sesalnimi cevmi, imenovanimi kanal-jeti.

Za učinkovito in hitro ukrepanje ob morebitnih okvarah ter napakah na sistemu je ključno daljinsko upravljanje iz osrednjega nadzornega centra. Zaradi velikosti sistema si pomagajo z aplikacijo, ki spremlja delovanje črpališč, in katastrom komunalne infrastrukture. Ta ponuja podatke o ceveh, jaških in globinah, pa tudi odjemnih mestih strank. 

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Ne glede na tehnološki napredek se občasno z izzivi v "podzemlju" spopadejo tudi v živo. Redno in sistematično se tja spuščajo predvsem pri čiščenju črpališč in zadrževalnih bazenov. V petih letih morajo očistiti celotno kanalizacijsko omrežje, kar pomeni, da v enem letu očistijo več kot 80 kilometrov kanalizacije. 

Na območju z novejšo ločeno fekalno kanalizacijo, grajeno iz cevi umetnih mas, se čiščenje opravlja precej hitro, medtem ko se na mešani kanalizaciji, grajeni iz betonskih, hrapavih cevi, lahko vozilo dnevno pomika le po 50 metrov. Poleg tega morajo v triletnem obdobju izprazniti več kot 5500 greznic ter pregledati ustreznost delovanja več kot 300 malih komunalnih čistilnih naprav.

Z delom naših sogovornikov se lahko pobliže spoznate tudi v videoposnetku, ki smo ga pripravili med obiskom.

Za nemoteno delovanje črpališč, čistilnih naprav, praznjenje greznic in odmašitev javne kanalizacije je ves čas v pripravljenosti dežurna ekipa, ki je aktivirana ob skoraj vsakem večjem deževju.  

Med našim obiskom terena, pred katerim so nas v hecu potolažili, da nepovabljenih glodavcev verjetno ne bomo srečali, so za čiščenje črpališča, določili najmlajšega člana ekipe. Ta se je brez ugovarjanja preoblekel v zaščitno opremo in si nadel gumijaste škornje. 

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Ostali so mu pripeli detektor za zaznavo nevarnih plinov in mu, kot se spodobi za starejše sodelavce, namenili nekaj vzpodbudnih besed. Pripet na varovalno vrv se je po lestvi spustil osem metrov globoko in začel s čiščenjem usedlin ter maščobnih oblog na stenah. Med opravljanjem dela je stal v manj kot pol metra visoki odpadni vodi, ki je dotlej še niso uspeli izčrpati s pomočjo kanal-jeta.

Ta čas so dotok odpadne vode zaustavili, a če mladenič dela ne bi opravil pravočasno, bi ga v skrajnem primeru voda zalila. "Na razgovoru za službo vselej preverimo, koliko časa je oseba sposobna zadržati dah," na naše poizvedovanje o ključnih karakteristikah za opravljanje tega dela v hecu odgovori eden izmed zaposlenih.

Zlata Drava reportaža Popotnik V Dravi še vedno 17 ton zlata

Že ob misli na to, da bi se ob tako nizkih zunanjih temperaturah spustili v mrzlo vodo, nas je zmrazilo. Na koncu se je izkazalo, da je bilo mlademu Blažu še najbolj toplo in je zeblo le nas, ki smo ga od zgoraj spremljali na varni razdalji. "Vroče mi je kot psu, saj je pajac povsem neprepusten," so bile njegove prve besede, ko se nam je ponovno pridružil na "površju". S strani starejših sodelavcev si je za opravljeno delo prislužil pohvale in nekaj zasluženega počitka.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
"Skupen cilj vseh nas zaposlenih je, da iz čistilne naprave v reko Savo odteka ustrezno očiščena voda. Ko gre šef po koncu delovnega dne domov, na izstopu spije kozarec vode. Če naslednji dan pride nazaj v službo, pomeni, da celoten sistem uspešno deluje," v humorno-poenostavljeni različici njihovo delo za konec opiše nadzornik omrežja.

Da pa bi proces čiščenja odpadne vode potekal čim bolj nemoteno, lahko seveda največ naredimo uporabniki komunalnih storitev. O urejenem odvajanju odpadne vode lahko govorimo šele, ko se ta pred izpustom v okolje očisti v čistilni napravi, od koder jo mehansko in biološko prečiščeno, nadzorovano in skladno s predpisi vrnemo v naravno okolje in s tem sklenemo krogotok vode. Ta v suhem obdobju za pot po kanalizaciji in čiščenje na čistilni napravi običajno potrebuje 48 ur, v deževnem času pa se zaradi večjega pretoka čas potovanja prepolovi.

Komunala Kranj | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Odslej raje dvakrat premislimo, preden v straniščno školjko spustimo ostanke hrane, olje, vlažilne robčke ali krpice za brisanje tal. Lahko se celo pripeti, da nas skozi školjko pridejo pozdravit radovedni glodavci. Velja si torej zapomniti, da školjka ni smetnjak in da vanjo sodijo le tri stvari: urin, blato in WC papir.

stasa.pust@styria-media.si

Komentarjev 7
  • Saolla 00:30 24.februar 2025.

    ))) Samske ženske vas čakajo na -- Sexy24.mom

  • bandit 15:02 23.februar 2025.

    Ne verjemite vsega kar napišejo pa nismo tako zabiti. Le položnice višate, drugega pa ni nič.

  • rd2dmk2 09:46 23.februar 2025.

    kolk pameti ima povprečen slovenc kaže zadnje onesnaženje v občini gorje. da tip, ki je iz domačih logov gre odložit odpadke na vodno zajetje , sam zato, ker je to državna lastnina in ne na ozemlje kakega soseda, ki bi ...prikaži več ga za jajca vlekel, ko bi moral sam pucat. tako pa nam vsem je dal strošek, čeravno mu ni in tudi nikol ne bo prislo v prazno bučo, da se je usral v lastno skledo in plačal vse iz lastnega žepa. no zraven njega tud vsi ostali. tolk o pameti

Sorodne novice