Slovenija
2362 ogledov

Klakočar Zupančič nad svojega poslanca: Jaz bi v tem primeru odstopila!

Urška Klakočar Zupančič, državni zbor Profimedia
Med drugim mu bo predlagala, da naj prevzame odgovornost za svoja dejanja.

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v izjavi za medije dejala, da bi sama odstopila v primeru, če bi se znašla v položaju poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je opravljal nezdružljivi funkciji. "Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da na tak način prevzame odgovornost za svoja ravnanja," je dodala.

Poslanec Gregorič je bil namreč do januarja letos prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, a tega ni prijavil pristojnim institucijam - ne DZ, ne Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), je v ponedeljek poročala Televizija Slovenija (TVS). Sam trdi, da se tega, ali je dejavnost prijavil, ne spomni, KPK pa je opozorila, da sta funkciji nezdružljivi.

Z Gregoričem se predsednica DZ sicer še ni pogovorila, ker je bila v preteklih dneh v tujini, je pojasnila. Po informacijah, ki jih ima, gre za kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, vse postopke po tem zakonu pa vodi KPK. "Moje osebno mnenje je, da mora vsak javni funkcionar paziti na integriteto, paziti, da ne krši zakonodaje," je dejala. V tem primeru gre za zakonodajo, ki preprečuje korupcijo in odpravlja morebitna korupcijska tveganja. Prav tako meni, da "mora vsak javni funkcionar prevzeti odgovornost za svoja ravnanja, v kolikor se zgodi, da pride do kršitev".

Miroslav Gregorič | Avtor: Saša Despot Saša Despot
V poslanski skupini Svoboda so se sicer o tem pogovorili v torek, vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je po pogovoru v izjavi za medije dejala, da se bo Gregorič sam obrnil na KPK in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti".

Na KPK po informacijah STA njegovega zaprosila še niso prejeli. Kot so pojasnili v torek, pa sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je Gregoriču funkcija prokurista v omenjenem podjetju medtem že prenehala.

Podjetje Cyclopet je Miroslav Gregorič ustanovil leta 2003, leta 2012 ga je predal svoji ženi, ta pa leta 2018 njuni hčeri. A je poslanec Gibanja Svoboda vse do 6. januarja letos ostal prokurist, torej pravni zastopnik podjetja. Njegova hči ima sicer v Ljubljani zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo, ki je v lasti podjetja Cyclopet.

"Ravnanje poslanca v tem primeru je vsekakor slabo sporočilo javnosti in ne krepi zaupanja v delovanje javnega sektorja. Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino," so v torek zapisali na KPK. Avšič Bogovič pa je prav tako v torek dejala, da ne pričakuje Gregoričevega odstopa.

Nastala situacija je nekaj obrvi privzdignila tudi pri koalicijskih partnerjih, sploh v luči današnje obravnave predloga zakona o zdravstveni dejavnosti. Kot je danes v izjavi za medije ponovil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec, mora težo očitkov pretehtati vsak pri sebi, upa pa, da bo KPK vseeno podala kakšno mnenje.

V NSi so v torek izrazili pričakovanje, da bo v kratkem sklicana mandatno-volilna komisija DZ, ki je pooblaščena za presojanje nezdružljivosti funkcije. Komisijo DZ vodi poslanka Svobode Janja Sluga.

Tašner Vatovec meni, da komisija DZ "verjetno ne more storiti prav veliko, sploh glede na dejstvo, da je bila ta nezakonitost ali nepravilnost že odpravljena".

Gregorič je na novinarske prošnje za izjavo v mimohodu odvrnil, da je ta zgodba zanj zaključena. Kasneje pa še, naj predsednica DZ predlaga njegov odstop. Na vprašanje, ali bo odstopil s funkcije poslanca, pa je dejal: "Ni govora."

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • Avatar mahatma2
    mahatma2 12:43 03.april 2025.

    Človek pri Gregoriču dobi isti občutek kot pri Janši . Oba imata hrbtenico zato , da jima ni treba riti pripenjat na naramnice.

  • munja 19:43 02.april 2025.

    Urška, ti sploh ne veš, kako bi si Slovenija oddahnila, če bi ti odstopila. Zadihala bi svobodno, s polnimi pljuči!!!!!!!!!!!! Tudi za mašo bi dal, čeprav nisem veren.

  • Rim 14:05 02.april 2025.

    Če bi sama odstopila, pa kar naj. Rcimo zaradi objektivne odgovornosti nad takim lastnim poslancem, za katerega ni vedela, pa tako dobra sodnica je bila nekoč. Nima nihče nič proti.