Slovenija
89659 ogledov

Gašper: Če bo zakon sprejet, bom moral na zavod za zaposlovanje

Gašper Gril
1/8
Saša Despot
32-letni Gašper pri Postojni oddaja sobe. Če bo zakon o omejitvi kratkotrajnega oddajanja v najem sprejet, bo moral na zavod, službo pa bo težko našel, saj je gluh.

32-letni Gašper Gril je le eden izmed približno 60 zasebnih ponudnikov nastanitvenih enot za kratkotrajni najem v občini Postojna, ki ga skrbijo spremembe zakona o gostinstvu. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) namerava drastično omejiti, koliko dni se lahko na leto kratkoročno oddajajo sobe in stanovanja, ki se večinoma oddajajo prej sletnih platform, kot sta Airbnb in Booking.

Gašper Gril | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Največ razburjenja je med sobodajalci, saj naj bi oddajanje s sedanjih pet mesecev omejili na največ 60 dni na koledarsko leto. Pri tem omejitev ne velja za lastna stanovanja, kjer je dovoljeno daljše obdobje oddajanja, in sicer do največ 150 dni v koledarskem letu.

Ljubljana Slovenija Popotnik Je to konec Bookinga in Airbnbja pri nas?

V to kategorijo sodi tudi Gašper, ki se z oddajanjem sob turistom ukvarja že približno deset let, in mu to kot samostojnemu podjetniku predstavlja edini vir prihodka. Gašperjeva zgodba pa je še nekoliko posebna. Rodil se je namreč s 100-odstotno poškodovanim sluhom, zaradi česar ima težave v komunikaciji, vse to pa se odraža tudi na drugih področjih.

Gašper Gril | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Sporazumeva se tako, da bere iz ustnic in posluša s pomočjo polževega vsadka, zaradi česar ne more delati v hrupnih okoljih. Obenem ima disleksijo, zaradi katere je v kombinaciji s poškodovanim sluhom še težje zaposljiv. Vse našteto mu je pri iskanju zaposlitve predstavljalo veliko oviro, vendar ga ni ustavilo, odločil se je za nadaljevanje družinskega posla, ki ga je sicer v manjši obliki že pred štiridesetimi leti začela njegova babica.

Trud se mu je poplačal, saj je ponudbo v zadnjih desetih letih razširil s takratnih šest na sedanjih osem sob s sedemnajstimi ležišči in jo poleg tega dvignil na višji nivo. Z oceno 9,7 je na Bookingu postal eden bolj priljubljenih in najbolje ocenjenih namestitvenih ponudnikov na območju postojnske občine, med aprilom in novembrom pa gosti več kot tisoč turistov. Ti so pretežno evropskega porekla – največ je Francozov, Belgijcev in Nemcev, običajno prespijo eno oziroma največ tri noči.

Veliko kolegov z Zavoda za gluhe in naglušne je brezposelnih

Zaradi napovedanih sprememb na področju kratkotrajnega oddajanja, glede katerih je še vedno veliko neznank, ga skrbi, da bo ostal brez dela. "To je edina služba, s katero se preživljam. Če tega ne bom mogel več početi, bom moral na Zavod za zaposlovanje," zaskrbljeno razlaga, ko ga obiščemo v Prestranku.

Gašper Gril | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Zaveda se, da bi kakršno koli drugo zaposlitev težko našel. Kar nekaj kolegov, s katerimi je obiskoval Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani, je nezaposlenih, saj se jih delodajalci zaradi težav v komunikaciji običajno po hitrem postopku znebijo.

Predlog novega Zakona o gostinstvu je v medresorskem usklajevanju pred obravnavo na vladi. Glede na splošni potek rednega zakonodajnega postopka bo zakon predvidoma sprejet v pomladnih mesecih 2025.

Pove, da njegove sobe niso primerne za dolgoročno oddajanje, saj so premajhne in nimajo kuhinje. Vsaka ima zgolj lastno kopalnico, gosti pa zajtrkujejo v zajtrkovalnicah.

"Stanovanjskega problema ne moremo rešiti na ta način"

V tem času se je skupaj s staršema Anico in Milanom lotil temeljite prenove, ki so med glavno sezono zelo težko privošči. Večino stvari uredi sam. Med poletjem je na nogah od pol pete ure zjutraj pa vse do polnoči; skrbi za čistočo sob in zajtrkovalnice, pripravlja zajtrke, menjuje posteljnino in poleg tega je na voljo za komunikacijo z gosti. Če ima pri tem težave, mu na pomoč priskočita starša. Na vrhuncu sezone mu pri vsakdanjih opravilih pomaga tudi študentka

Gašper Gril | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Starša sta se oklicala za strica in teto iz ozadja, saj mu na pomoč priskočita le, ko in če je to potrebno. Sinova diagnoza ju ni ustavila pri tem, da sina ne bi vzgojila v samostojnega človeka.

"Nikoli ga nismo 'šparali', pač pa smo ga z veliko mero truda pripravili do tega, da je suveren. Srečo imamo, da gre za posel, ki ga lahko opravi sam in se poleg tega z njim lahko preživlja. Ko sem bila pol leta zdravstveno odsotna in je bil mož vsak dan z mano, je sin vse, kar je bilo potrebno, opravil sam. Na ta način ni v nikakršno breme državi, saj je kljub vsem primanjkljajem samozaposlen invalid," ponosno pove mama Anica.  

Baragovo semenišče Ljubljana Slovenija Metali so jih na cesto, zdaj preobrat?

Po njenem mnenju je največja težava novega zakona ta, da vse namestitvene ponudnike meče v isti koš; tako tiste, ki oddajajo stanovanja, kot tiste, ki oddajajo zgolj sobe, neprimerne za bivanje za daljše obdobje. "Stanovanjskega problema ne moremo rešiti na ta način. Gašper je s.p., ki se ukvarja s sobodajalstvom. Čeprav oddaja sobe, nikomur ne krati priložnosti, da bi najel ali kupil stanovanje. Sob ne moreš dolgoročno oddajati že zato, ker nimajo kuhinje. Prav tako jih ne moremo po hitrem postopku predelati v stanovanja," razlaga.

Zakon naj bi začel veljati spomladi

Predlog zakona več pristojnosti namenja občinam, ki bodo lahko kratkotrajno oddajanje v najem uredile glede na stanje na stanovanjskem trgu, zmogljivosti in potrebe. Problematika kratkotrajnega oddajanja stanovanj je po državi namreč zelo različna. V nekaterih občinah kratkotrajni najemi predstavljajo osnovo za turistični razvoj. 

Zakon tako predvideva, da lahko občina s splošnim aktom zviša ali zniža število dni, ko se lahko stanovanja oddajajo v kratkotrajni najem. Zakon določa največ 60 dni za kratkotrajno oddajanje stanovanja v tri- in večstanovajskih stavbah, občina pa bi lahko določila omejitev od 30 do 90 dni. V eno- ali dvostanovanjski stavbi naj bi bilo kratkotrajno oddajanje dovoljeno največ 150 dni, občina pa bi lahko določila, da je oddajanje mogoče od 30 do 365 dni v koledarskem letu. 

"A kriteriji niso nikjer navedeni. Trenutno nas puščajo v nevednosti, saj nihče ne ve, kaj nas čaka. Kot razumem, bodo po novem zakonu tudi s.p.-ji omejeni na 150 dni, kar je praktično isto kot 5 mesecev. To dejstvo pa bi Gašperjev posel seveda omejilo, v kolikor ga občina, ki bo menda za to pristojna, ne bi bistveno podaljšala. Z občino smo do sedaj sicer zelo dobro sodelovali. Upam, da bo tako tudi ostalo in bo pretehtal razum," pravi Gašperjev oče Milan.

Gašper Gril | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Na pristojnem ministrstvu pojasnjujejo, da so ravno zaradi primerov, ko fizična oseba v kratkotrajni najem oddaja del hiše, v kateri tudi sama živi, in si tako izboljšuje socialni položaj, v zakon uvedli poseben režim, ki omogoča daljše oddajanje stanovanja – torej do 150 dni v koledarskem letu.

"Predlog omogoča za oddajanje največ pol uporabne površine stanovanja v enostanovanjski ali dvostanovanjski stavbi, v kateri ima sobodajalec stalno prebivališče. Kot razumemo, bi situacija omenjenega občana lahko sodila v to ureditev. Pri tem dodajamo, da že po veljavnem zakonu o gostinstvu sobodajalec, ki je fizična oseba, lahko dejavnost opravlja največ pet mesecev v koledarskem letu," za Žurnal24 na kratko razložijo na MTGŠ

stanovanje, dom, oprema, ikea, soba, spalnica, dnevna soba Oster rez Pod streho Župan je napovedal popolno prepoved oddajanja turistom!

Na odgovor Občine Postojna, po kakšni pot si želi iti v prihodnosti – je to spodbujanje turizma ali reševanje stanovanjske problematike –, še čakamo in ga objavimo, ko ga prejmemo.

stasa.pust@styria-media.si

Komentarjev 89
  • Željko 18:15 26.december 2024.

    Joj to pa je hudo, končno boš začel delat v življenju

  • vseimam 17:19 26.december 2024.

    Revček ubogi, saj boš moral med klošarje.....

  • vseimam 17:18 26.december 2024.

    Revež bogi................

Sorodne novice