Popotnik
10401 ogledov

Ojoj, tega turisti zagotovo ne bodo veseli

Airbnb Profimedia
V mnogih državah, tudi pri nas, se lahko gostje samostojno prijavijo v Airbnb nastanitve. Se bo to kmalu spremenilo?

Množični turizem je postal trn v peti številnih turističnih mest, ki so zaradi prevelikih vplivov že začela sprejemati ukrepe za ublažitev pritiska. V večini evropskih prestolnic so te trenutno povezani z reševanjem stanovanjske problematike, saj lastniki v želji po večjem zaslužku stanovanja raje oddajajo turistom, obenem pa so cene za dolgoročni najem šle v nebo.

Bohinj parkirišča | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Stanje v določenih mestih, tudi v slovenski prestolnici, postaja nevzdržno, zato so se mestne oblasti ponekod že odločile ukrepati. Italija je bila ena prvih držav, ki je šla v akcijo in na tem področju naznanile spremembe. Že leta 2023 so v zgodovinskem središču Firenc mestni svetniki napovedali prepoved novih kratkoročnih zasebnih počitniških najemov. Ukrep je predstavljal del prizadevanj, da bi prebivalcem mesta, študentom in tistim, ki v njem delajo polni delovni čas, zagotovili dovoljšnje število stanovanj, ki bi bila tudi cenovno dostopnejša. 

Hotel Zlatorog Bohinj Slovenija Namesto hotela tožba, ker je država po 30 letih ugotovila ...

Zgledu enega svetovno najbolj znanih renesančnih mest so sledila tudi nekatera druga evropska mesta. Sprememb na področju kratkotrajnega oddajanja bomo s prenovljenim Zakonom o gostinstvu, ki je trenutno še v medresorskem usklajevanju, deležni tudi v Sloveniji. Glede na splošni potek rednega zakonodajnega postopka bo zakon predvidoma sprejet v pomladnih mesecih 2025. Več o tem TUKAJ

Konec lanskega novembra pa je pri naši zahodni sosedi odjeknila še ena novica, ki bo dodobra prevetrila turistični sektor. Konec lanskega leta so italijanski poslanci sprejeli zakon, ki prepoveduje samostojne prijave v Airbnb nastanitve, denimo z uporabo številčne ključavnice ali s pomočjo drugih vnaprej podanih navodil s strani gostiteljev. Samostojne prijave so se sicer izkazale za zelo priročne, saj se turisti na ta način izognejo osebnemu srečanju z gostiteljem, hkrati pa se jim ni treba ozirati na uro prihoda.

Airbnb | Avtor: Profimedia Profimedia
A kot kaže imajo samostojne prijave v nastanitve po mnenju italijanskih zakonodajalcev tudi negativno plat. S sprejeto spremembo si prizadevajo predvsem zmanjšati tveganje za morebitna kriminalna ali teroristična dejanja, zlasti zdaj, ko se pripravljajo na gostitev dveh pomembnih dogodkov. Sprememba zakona namreč prihaja v času, ko Italijani na račun vatikanskega jubilejnega leta 2025 in zimskih olimpijskih iger v Cortini leta 2026 pričakujejo naval turistov. Kot je poročal CNN, so za dogodka mnoge Airbnb nastanitve že sedaj rezervirane. Ocenjuje se, da bo Italijo v tem času obiskalo okoli 35 milijonov ljudi.

Z italijanskega notranjega ministrstva so sporočili, da bodo uslužbenci organov kazenskega pregona v prihodnje poskrbeli za odstranitev vseh ključavnic pri nastanitvah s samostojno prijavo. Z uvedbo zakona bodo morali vsi najemniki, ne glede na trajanje bivanja, postopke prijave opraviti na najbližji policijski postaji. V zadnjih letih so namreč nekateri upravljalci nepremičnin dokumentacijo oddali kar digitalno, čemur se želijo v prihodnje izogniti.

Airbnb | Avtor: Profimedia Profimedia
Lokalne oblasti v Rimu so nov zakon že podprle, med njimi rimski župan Roberto Gualtieri, ki meni, da ključavnice le uničujejo podobo ulic Rima. "Zadovoljen sem, saj sem na to odločitev čakal že nekaj časa. Nov zakon bo pomagal pri preprečevanju zlorab, učinkovitejšemu nadzoru in upočasnjevanju nepoštene konkurence," je prepričan. Prepoved je pozdravila tudi italijanska ministrica za turizem Daniela Santanché, ki jo je označila kot "bistven korak za preprečevanje nevarnosti ter zagotavljanje mirne in prijetne turistične izkušnje".

Komentar na nove zakonske spremembe so prav tako podali v podjetju Airbnb, kjer prepovedi ne nasprotujejo, vendar menijo, da je samostojna prijava zaradi svoje prilagodljivosti brez dvoma priročna tako za goste kot gostitelje. "Prizadevamo si, da bi naša platforma še naprej vsem ponujala prijetno izkušnjo. Veselimo se sodelovanja z italijansko vlado, ki bo pomagala zaskrbljenim domačinom in hkrati poskrbela za potrebe naših gostov," so komentirali za CNN.

Bo Slovenija sledila?

Dnevi, ko ste lahko pozno ponoči prispeli v Airbnb nastanitev in si s pomočjo številčne ključavnice ali priloženega predala s ključi sami odklenili vrata, so v Italiji očitno mimo. Kako pa bo pri nas? So naši zakonodajalci razmišljali tudi o tej spremembi? S temi in podobnimi vprašanji smo se obrnili na slovensko ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.

Ljubljana | Avtor: Profimedia Profimedia
Pojasnili so nam, da niti že veljavni zakon o gostinstvu niti predlog novega zakona, ki ga še usklajujejo, ne zajema posebne ureditve glede ključavnic. Po njihovem mnenju temu področju v Sloveniji ni treba posvečati dodatne pozornosti, čemur pritrjujejo njihove izkušnje iz prakse. "Na ministrstvu nismo seznanjeni, da bi zaradi ključavnic prihajalo do zlorab, niti nismo prejeli morebitnih pobud o njihovi ukinitvi ali pritožb na tem področju," odgovorijo za Žurnal24.

Italija se je za ta korak odločila iz razloga boja proti terorizmu v povezavi s pričakovanim povečanjem kratkoročnih najemov v času načrtovanih množičnih dogodkov – ta situacija pa po mnenju resornega ministrstva ni primerljiva s situacijo v Sloveniji.

Stadrun v Dubrovniku če potujete Popotnik To so evropska mesta, ki se jim obeta turistična katastrofa!

Podatki, koliko slovenskih namestitvenih ponudnikov trenutno uporablja pametne ključavnice, pristojnemu ministrstvu niso znani. V Strategiji slovenskega turizma 2022-2028 je sicer zapisano, da digitalizacija pomembno vpliva na konkurenčnost in dodano vrednost slovenskih turističnih podjetij (in destinacij) ter njihovo vpetost v globalne digitalne verige vrednosti. "Obenem pa strategija določa, da digitalizacija nikakor ne sme nadomestiti storitev 'gostoljubja', ampak je lahko le orodje v podporo oziroma za izboljševanje kakovosti storitev," povedo na MGTŠ.

Trenutno mora biti vsak, ki oddaja nepremičnino v kratkoročni najem, v Sloveniji registriran v poslovnem registru in imeti vpisan nastanitveni obrat v Register nastanitvenih obratov, ki ga vodi AJPES.

Tovrstnih pritožb oziroma pobud za ukinitev pametnih ključanic za vstop v nastanitveni obrat prav tako ne beležijo na Tržnem inšpektoratu RS. Ker v skladu z določbami Zakona o gostinstvu in podrejenimi pravilniki v Sloveniji nimamo predpisanih zahtev glede ključavnic za fizični vstop v nastanitveni obrat, se nadzori po tem vprašanju s strani Tržnega inšpektorata niti ne izvajajo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Avatar Garancija
    Garancija 08:33 11.januar 2025.

    V Sloveniji bi teh štirinajst izdelkov stalo 46,67 evra, kar je 9,27 evra več kot v Nemčiji-mi smo druga švica po draginji in stanovanjih,pa manjše plače od nemcev,samo da se sodrga gustira