Slovenski dijaki so se v srednješolski kategoriji pomerili s 35 ekipami s celega sveta ter se uvrstili med pet najboljših. Na tekmovanju so se predstavili z idejo kako doseči gensko spremembo celic bakterije E. coli, da bi bile sposobne organsko kislino kot stranski produkt fermentacije pretvoriti v gorivo butanol. V ta namen so hkrati razvili tudi ustrezen sistem bioreaktorjev, v katerih so pogoji za proizvodnjo biobutanola najbolj optimalni.
Svoje delo so dijaki združili s projektom Laboratorija za okoljske vede in inženirstvo s Kemijskega inštituta, v katerem proizvajajo biovodik iz organskih odpadkov s procesom anaerobne razgradnje.
Raziskovalno delo presega raven srednješolcev
Ekipa je na tekmovanju prepričala z obsežnostjo projekta in kakovostjo raziskovalnega dela, ki je na več področjih presegala raven srednješolcev, kar je izpostavila tudi komisija, je pojasnil eden izmed mentorjev ekipe Albin Pintar, vodja Laboratorija za okoljske vede in inženirstvo na Kemijskem inštitutu.
"Delo, ki so ga opravili dijaki in dijakinje, ima velik potencial, da ga nadgradimo ter izsledke prenesemo na industrijski nivo," meni Pintar.
Projekt ima po njegovem mnenju uporabno vrednost tudi za naslednja desetletja, zato na Kemijskem inštitutu že nadaljujejo z raziskovalnim delom. "Uporabna vrednost projekta je zelo velika, na znanstveno raziskovalni ravni pa bodo potrebne še nekatere raziskave, da dokončamo, kar so že naredile dijakinje in dijaki. Projekt je bil namreč časovno omejen, zato jim vseh raziskav ni uspelo dokončati," je še pojasnil Pintar.
Noro!!! Čestitke iz vsega srca!!!