Avto > Iz druge roke
4813 ogledov

V teh primerih vam bo daljinec za avto precej hitreje odpovedal

Avtomobilski ključ
1/4
Profimedia
Kaj storiti, ko vam bo (morda prav kmalu) odpovedal daljinski upravljalnik za zagon avta.

Brez daljinskega upravljalnika za odklepanje in zaklepanje avta si skorajda ne znamo več predstavljati uporabe vozila. Uporabniki pa velikokrat počnejo napake, zaradi katerih daljinski upravljalnik težje komunicira z avtom ali pa lahko tudi povsem izgubi povezavo ter ga je treba znova sinhronizirati. 

Eden najbolj pogostih scenarijev, da vaš brezstični ključ izgubi sinhronizacijo z vozilom, je nepotrebno pritiskanje na njegove tipke. Velikokrat se to zgodi povsem nezavedno, na primer ko nosimo ključ v žepu. Če je takrat avto izven dosega daljinca, se hitro zgodi, da pride do izgube sinhronizacije in ob vrnitvi k vozilu tega ne bo mogoče odpreti z daljinskih upravljalnikom, podobno, kot pri menjavi baterije.

Različne znamke v priročnikih za uporabo sicer opozarjajo na ta problem, a veliko uporabnikov navodil za uporabo nikoli ne vzame v roke, dokler ni treba.

Kako znova sinhronizrati avtomobilski ključ?

Za ponovno sinhronizacijo ključa z vozilom je treba slediti navodilom v priročniku vozila, saj so ti postopki za vsak model vozila lahko drugačni. V primeru znamke Škoda (koncern Volkswagen) navodila pravijo, da mora uporabnik pritisniti eno od tipk na daljincu, nato pa znotraj minute s ključem prek klasične ključavnice odkleniti vrata. 

Avtomobilski ključ | Avtor: Profimedia Profimedia

Motnje v delovanju daljinskega upravljavca pa lako povzročajo še drugi scenariji:

  • Motnja radijske povezave prek oddajniških stebrov ali drugih naprav z visoko močjo oddajanja radijskega signala.
  • Vpliv drugih kovinskih predmetov, ki motijo delovanje ključa - ne nosite avtomobilskega daljinca skupaj s kovinskimi predmeti, na primer ključi stanovanja.
  • Motnja radijske povezave prek mobilnih telefonov. Avtomobilskega daljinca ne prenašajte skupaj z mobilnim telefonom.

Največkrat pa je za težave z daljincem kriva njegova izpraznjena baterija. Pri menjavi glede postopka in tipa baterije upoštevajte navodila proizvajalca vozila.

Včasih pa se zgodi tudi tisto najhujše oziroma najdražje, da zaradi mehanskih poškodb, vdora tekočine ali česa tretjega daljinec trajno odpove. Morda lahko takrat pomaga servis, sicer je treba nabaviti nov ključ, kar pa skupaj s potrebnim kodiranjem ni poceni.

Avtomobilski ključ | Avtor: Profimedia Profimedia

Kako priti v avto in ga vžgati kljub nedelujočemu daljincu

Če daljinski upravljalnik vseeno odpove, lahko v avto še vedno pridete na klasičen način. Skoraj vsi daljinski upravljalniki imajo vgrajeno tudi klasično 'rezilo', vsaj na voznikovi strani pa je vidna ali pa skrita ključavnica. Če avto za zagon nima ključavnice oziroma vložišča ('kessy' sistem), potem proizvajalci običajno na volanskem obroču ali kje drugje v bližini namenijo posebej označeno mesto, ki ob dotiku z avtomobilskim ključem služi za njegovo zasilno prepoznavanje.

Obstaja pa še dodaten nasvet, če želite na enostaven način povečati razdaljo dosega daljinca, ali pa pomagati opešani bateriji - s ključem se dotaknite glave. Voda v človeškem telesu namreč deluje kot ojačevalnik signala in lahko konkretno poveča doseg. Ne verjamete? Poskusite! 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Avatar Garancija
    Garancija 08:58 29.oktober 2024.

    Uf spet hudi strokovnjaki

  • Toma 07:12 29.oktober 2024.

    Kupiš pravi avto pa teh problemov enostavno ni!