Pomislimo na bolečine, ki jih zaradi gnilih zob trpijo že dveletni otroci. Številke se samo še povečujejo, čeprav se da takšne primere že enostavno preprečiti, opozarja Tanja Tomaževič s Stomatološke klinike UKC Ljubljana: "Dobimo otroka, ki je star dobro leto, ali v tretjem letu starosti. Ker vemo, da ni sposoben sodelovati z nami, da ne razume, da mu je treba popraviti zobek, ga bi bilo treba prijeti in narediti na silo, kar si ne želimo, sploh, če je treba popraviti več zob. Zato že tako majhni potrebujejo poseg in to pri splošni anesteziji," opozarja strokovnjakinja s področje preventive, ki dodaja. "Zjutraj in zvečer bi morala mati in oče otroku enostavno umiti zobe, odstraniti zobne obloge in paziti na hrano. To je tisto, kar nas najbolj boli ob gledanju otrok, ki že tako zgodaj prihajajo na stomatološko kliniko."
"Imeli smo leto in pol staro deklico, ki smo ji izpulili vse zobe, ki jih je lahko imela takrat v ustih."
To so zelo majhni otroci in število se samo še povečuje, doda specialistka za otroško in preventivno zobozdravstvo. Kljub dobri preventivi namreč obstaja rizična skupina otrok, ki jim "uidejo" To so otroci, katerih mame se na primer ne udeležujejo šol za starše, kamor so vabljene kot nosečnica in kjer bi dobile prve informacije o razvoju in negi zob. "Otroka ne peljejo k zobozdravniku preden ima težavo, ampak ko jo že ima," opozori Tomaževičeva.
Ves čas pijejo in jedo
"Če štiriletnik še ne zna napisati besed, si tudi zob ne more umiti sam. Zobki so različnih oblik in ploskev, kar je delo za mamo, očeta ..."
Zdravnica še opozori na stekleničke, s katerimi malčki konstantno zalivajo zobe s ponavadi sladkanimi pijačami. "Tudi nenehno pitje iz stekleničke pa čeprav je v njen navadna voda, prinaša težave zaradi nepravilnega razvoja čeljusti," je dodala.
Presejalni sistem za zgodnje odkrivanje kariesa
Država, v kateri ima zobozdravnik malo besede
Poleg osvežitve preventivnih programov pa ne le zaradi otrok, ki uživajo vse več sladkorja, temveč tudi zaradi starajočega se prebivalstva je zdravnica opozorila še na spletne teorije zarote o zobnih pastah s fluoridi.
“Mi smo posebna država, v kateri ima zobozdravnik tako malo besede, da greš raje na internet in prebereš "to je strup" čeprav za to ni nobenih dokazov. To je ta borba, ki jo bijemo z nečim, kar nima nobene utemeljitve," je dodala
Ko že zobozdravniki omenjajo otroke - imam na njih t.i. MESARJE - in s tem ne mislim otrok - zelo slabe spomine iz otroštva in govorim o koncu 80ih in začetku 90ih let. Ko so ti mesarji ustvarjali življenske traume… ...prikaži več s tem ko so šparali na sredstvih proti bolečini. SPomnim se ko mi je mesarka verjetno nekje leta 90 delala kot otroku kanal. Brez vsakršnega protibolečinskega sredstva mi je not zabila nek beton katerega mi še danes na kliniki ne znajo odstranit. Mesarji. Fuj. Sram vas blo.
Otroci sploh ne vejo kaj pomeni ketoza. Tut 5x na dan je prevečkrat. Pa poglejmo - nekje eno uro po obroku se začne šele sklenina remineralizirat, za kar potrebuje kakšno uro do dve, odvisno kaj smo jedli. Torej, če hočemo… ...prikaži več jesti 5x na dan, pomeni da za zdravje zob smemo jesti le 1x na 2 uri. Oziorma za zdravje želodca le 1x na 2,5 ure. Če jemo 5x na dan je to 12 ur prehranjevanja. Ketoza, ki je pomembna za zdravje možganov in drugih organov pa se prične, ko imamo prazen želodec 14 ur in več.
fluorid je zdravilen, živo srebro je dobro za prebavo, aluminij krepi možganske funkcije, kemoterapija zdravi raka in tako naprej do tokija.