Ura v dnevu, ko popijete kavo, lahko zmanjša tveganje za zgodnjo smrt, je pokazala najnovejša raziskava - prva takšna, ki je obravnavala čas uživanja kave in njen vpliv na zdravje srca.
Študija, objavljena v priznani reviji the European Heart Journal navaja, da so imeli ljudje, ki so zjutraj pili kavo, manjše tveganje za bolezni srca in ožilja ter manjše tveganje za prezgodnjo smrt v primerjavi s tistimi, ki so jo uživali preko dneva ali je sploh niso.
Raziskovalci z univerze Celia Scott Weatherhead v New Orleansu so analizirali 40.725 odraslih, ki so med letoma 1999 in 2018 sodelovali v ameriški nacionalni raziskavi o prehrani. Udeleženci v raziskavi so natančno beležili, kaj in kaj so kaj pojedli in popili, vključno s pitjem kave.
Pri tistih, ki so pili jutranjo kavo, so zaznali za 16 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi kateregakoli vzroka v primerjavi s tistimi, ki kave niso pili. Tveganje za smrt, ki jo povzročijo bolezni srca in ožilja, je bilo pri jutranjih pivcih kave celo 31 odstotkov nižje, piše BBC.
Raziskovalci so še zapisali, da so večje količine zaužite kave "znatno" povezane z manjšim tveganjem za smrt, vendar le med ljudmi, ki so kavo pili zjutraj, v primerjavi s tistimi, ki so kavo pili ves dan.
Zakaj je ura pitja kave tako pomembna?
Slovenci na petem mestu
V Sloveniji letno v povprečju popijemo 6,1 kilograma kave na prebivalca. Po podatkih World Statistics (Svetovna statistika, op. a.), smo Slovenci po količini popite kave kar na petem mestu na svetu. Pred nami le še skandinavske države, kar je nekoliko razumljivo. Zaradi krajšega dne tamkajšnji prebivalci verjetno potrebujejo več poživila, kar kava seveda je.
dezurni@styria-media.si