Slovenija je dobila doma izobraženo, usposobljeno strokovnjakinjo za celovito obravnavo problematik stopal - Tino Jordan. Prva diploma iz podologije predstavlja formalni začetek novega poglavja na tem področju.
"Kot pedikerka oz. zdaj že diplomirana podologinja s srcem in dušo se med delom srečujem z različnimi, tudi mnogimi neprijetnimi in zahtevnimi situacijami glede obravnave zatečenega stanja nog. Zato sem se kljub dolgoletni praksi, nenehnemu izpopolnjevanju tako doma kot v tujini in prebiranju strokovne literature, možnosti študija podologije s predavatelji – različnimi strokovnjaki, tudi zdravniki specialisti s področja bolezni stopal, zelo razveselila," je po sprejemu diplome dejala Jordan.
Podologija se celostno ukvarja sproblematikami nog oz. stopal, ki so zelo raznovrstne, z različnimi vzroki in mehanizmi sprememb, ki so lahko bolezenske ali nebolezenske, skoraj vedno se jih pojavlja več hkrati, napredujejo pa lahko tudi v hujše oblike. Ob napačni obravnavi lahko vodijo do amputacij ali celo smrti.
Program uvedli leta 2021
V zadnjih dveh desetletjih se v svetu vedno bolj uveljavljajo poklici s tega področja, temu trendu pa se je z uvedbo visokošolskega študija podologije na VIST – Fakulteti za aplikativne vede s študijskim letom 2021/22 pridružila tudi Slovenija.
"Visokošolski študij kozmetike pokriva vsa področja kozmetike, od kozmetične nege, pedikure, manikure, kozmetologije do vizažističnih in različnih masažnih tehnik, študentke pa se z izbirnimi predmeti na posameznih področjih lahko še dodatno izpopolnijo. Kar velik del se jih tako že med študijem vsaj delno usmeri v področje pedikure, diplomantke – diplomirane kozmetičarke (VS) in magistrice kozmetike, ki se potem s pedikuro ukvarjajo v praksi, pa so s svojimi znanji že doslej bistveno prispevale k dvigu kakovosti na tem področju. A študij podologije ta znanja bistveno nadgrajuje, zato z diplomiranimi podologinjami in podologi pričakujemo nadaljnji bistveni napredek pri obravnavi kompleksnih problematik stopal tako z vidika učinkovitosti kot varnosti," je dejal Janko Žmitek, dekan fakultete, na kateri je diplomirala prva podologinja.
dezurni@styria-media.si
In kje je fakultjet za študij mezinca na desni nogi, zadnja dva členka ?!
Čestitam! Priznam, da za študiji podologije v Sloveniji še nisem slišala, je pa dobrodošlo, da trendi prihajajo tudi k nam. In upam, da se bo res zaposlila v tem poklicu in da se ji pridružijo tudi drugi. Dela ji(m) ne… ...prikaži več bo manjkalo. To so poklici prihodnosti.