Zdravje
25908 ogledov

V Ljubljani spet obvezne maske, obiski omejeni

ljubljana covid-19 slovenija Profimedia
V UKC Ljubljana uvajajo uporabo zaščitnih mask in prepovedujejo obiske, v Murski Soboti pa je za bolnike, ki bi potrebovali zdravljenje, zmanjkalo prostora.

Zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19 je UKC Ljubljana (UKCL) spremenil navodila za bolnike in obiskovalce.

Vsi bolniki s simptomi respiratorne okužbe morajo v prostorih UKCL nositi zaščitno masko. Če je nimajo, lahko zanjo zaprosijo pri vratarju oziroma v ambulanti. Uporaba zaščitne maske je priporočljiva tudi za ostale bolnike, ki se zadržujejo v prostorih UKCL. 

Prepoved obiskov za mlajše od sedem let

Ob prihodu v UKCL v ambulante in na oddelke si je potrebno razkužiti roke, na obisk pa lahko prihajajo samo odrasli obiskovalci, ki so zdravi. Obiski otrok do sedmega leta niso dovoljeni, razen z izrecnim dovoljenjem lečečega oziroma oddelčnega zdravnika.

Na obisk lahko pride ena odrasla oseba in v času obiskov ostane 10 do 15 minut. Vse izjeme morajo biti predhodno dogovorjene z oddelčnimi zdravniki. Zaradi epidemioloških in prostorskih razmer obiski oziroma spremljevalci niso dovoljeni v urgentnih ambulantah in enodnevnih bolnišnicah. 

"Prišlo je do spleta več okoliščin - prazniki, zaprtje nekaterih ambulant in pojav respiratornih okužb. Toplo vreme in druženja med prazniki so pripomogli k širjenju okužb, tako da verjetno še nismo na vrhu tega vala," ocenjuje vodja urgentnega centra Darko Rajtman.  

Infektologinja s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Mateja Logar je povedala, da porast števila bolnikov zaradi okužb dihal, predvsem gripe, opažajo od konca decembra. "Ta vikend je bil ne samo na infekcijski kliniki, ampak tudi na internistični prvi pomoči (IPP) izrazito dramatičen," je povedala. Skupaj so obravnavali skoraj 100 bolnikov z gripo, kar je 300-odstotni porast glede na 14 dni nazaj.

"Nekateri bolniki pravzaprav že več dni čakajo na prosto posteljo tako na hodniku urgentne ambulante infekcijske klinike kot tudi na IPP, tako da poskušamo najti ustrezne namestitve," je opozorila Logar. Čakalne dobe na obravnavo so različne, na infekcijski kliniki obravnavo zaključijo v šestih do osmih urah od prihoda bolnika, na IPP pa lahko nenujni bolniki na zaključek obravnave čakajo tudi več kot 12 ur.

Mateja Logar, infektologinja | Avtor: Tina Roš Mateja Logar, infektologinja Tina Roš
Pri nekaterih pride do sekundarnih zapletov

Med prvimi simptomi gripe je naštela visoko vročino, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol, zamašen nos, kasneje se pridruži tudi suh kašelj. Težave po njenih besedah trajajo praviloma od tri do pet dni, nato se začne stanje izboljševati. "Pri nekaterih pa žal pride do sekundarnih bakterijskih zapletov, vročina se začne ponovno zviševati, pojavi se lahko drugačen kašelj z izkašljajem. Takrat je treba čim prej k zdravniku," svetuje Logar.

Pri otrocih je trenutno v ospredju respiratorni sincicijski virus (RSV), nekaj pa so jih obravnavali tudi z gripo. Logar opozarja, da je v celotni populaciji prisoten tudi covid-19, a ne v takšnem številu kot gripa.

Priliv bolnikov višji za 30 odstotkov

Zaradi porasta respiratornih okužb je popolnoma zaseden urgentni center v splošni bolnišnici Murska Sobota. Kot je za STA povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dnevih višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli še dislociran oddelek urgence s 15 posteljami, ki so namenjene bolnikom z internimi, infektivnimi in pljučnimi obolenji.  

"Spričo praznikov in pojava respiratornih okužb, med drugim tudi covida in gripe, se soočamo z bistveno povečanim številom obiskov. Danes je v opazovalnici, ki je sicer namenjena 12 osebam, kar 21 bolnikov, ki čakajo na sprejem," razlaga Rajtman. Gre za bolnike, ki že potrebujejo bolnišnično zdravljenje, a zanj trenutno ni prostih kapacitet, poudarja Rajtman. Že med koncem tedna so bolnike začeli nameščati na kirurški in ginekološki oddelek ter okrepili posteljne kapacitete na internem oddelku.

Začasno prepovedali obiske

Da bi zmanjšali širjenje okužb, so v bolnišnici tudi začasno prepovedali obiske. Ta ukrep, ki ga bodo po njegovih besedah sproti evalvirali in po potrebi prilagajali, je nujen za obvladovanje trenutnih razmer, je dejal. "Kljub temu so izjeme dovoljene, denimo v intenzivni enoti in porodniškem bloku, kjer so obiski možni po dogovoru z zdravnikom," je povedal Rajtman. "Pomirjam vse, da bo za vse bolnike poskrbljeno kot vedno doslej," dodaja Rajtman. Vrh vala okužb pričakujejo v prihodnjih tednih.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 53
  • Avatar Slayer
    Slayer 06:28 07.januar 2025.

    MS in IQ20 si ga že na roke,pa to!!!

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 04:57 07.januar 2025.

    Najbolj je za posameznika koristno, če imajo vsi okrog njega maske, on je pa brez...Te kirurške maske so namenjene bakterijam, za viruse so pa kot bi šel s sitom po vodo..Maske nosimo zato, da ščitimo druge in da ti kreteni ...prikaži veči ne kihajo in kašljajo v obraz...Se pa na zunanji strani maske nabira kondenz, kjer so koncentrirane bakterije in virusi.. In ker butasta raja popravlja te maske z rokami s katerimi si potem po možnosti vrta po nosu in podobno, so maske škodljive...

  • Kmodri_ 23:03 06.januar 2025.

    Kovidni dodatki prihajajo! Zdravništvo bo rešeno...pacientov!