59 ogledov

Žemlja najvišji Slovenec doslej

sport_zemlja_ljubljana_rovan Žurnal24 main
Na vrhu teniških lestvic v zadnjem tednu ni bilo večjih sprememb, zato pa so zaradi Grege Žemlje, ki se je dvignil na 194. mesto, poskočile delnice slovenskega moškega tenisa.

488. J. Semrajc (SLO) 55

Na vrhu teniške lestvice ATP prejšnji teden ni bilo zaznati sprememb. Številki ena, Špancu Rafaelu Nadalu , sledita Švicar Roger Federer in Srb Novak Djoković . Zato pa so se karte na novo premešale nižje na lestvici , kjer so tudi slovenski igralci tenisa in kjer se je med 200 najboljših uvrstil Grega Žemlja kot najvišje uvrščeni Slovenec doslej. Ta je prejšnji teden napredoval za kar 47 mest in je s 194 . mestom vknjižil svojo najvišjo uvrstitev v karieri, kar je hkrati tudi najboljša slovenska uvrstitev od uvedbe računalniške lestvice. Do zdaj je bil najvišje uvrščen Slovenec Iztok Božič , ki se je leta 1998 prebil na 198. mesto. Do zdaj je sicer uvrstitev v finale challengerja ATP uspela le trem Slovencem: Božiču, Žemlji in Luki Gregorcu .

242. P. Hercog (SLO) 113

Zgodovinski trenutek je 22-letnemu Žemlji uspel na peščeni podlagi v Cancunu v Mehiki (od 22. do 29. novembra), kjer je v finalu s 6:2 in 6:1 premagal Argentinca  Martina Alunda . Žemlja na turnirju z nagradnim skladom 35.000 dolarjev ni izgubil niti niza. Gregorc je zdrsnil za eno mesto in je trenutno 219. Drugemu najbolje uvrščenemu Slovencu je veliki podvig uspel, ko se je na challengerju ATP z nagradnim skladom 50.000 dolarjev v Knoxvillu prebil vse do finala in je na lestvici od 24. novembra skočil kar za 40 mest. Blaž Kavčič je na 252. mestu. Med najboljšimi 500 igralci sveta sta še Marko Tkalec na 470. mestu in Janez Semrajc na 488.

Jelena Janković ostaja trdno na prvem mestu lestvica WTA. © Reuters

Na ženski teniški jakostni lestvici WTA med najboljšimi igralkami sveta ni sprememb. Srbkinja Jelena Janković je številka ena na lestvici WTA, sledita ji Američanka Serena Williams in Rusinja Dinara Safina . Najboljša slovenska igralka Katarina Srebotnik je sezono končala na 20. mestu. Andreja Klepač je napredovala še za eno mesto. Klepačeva je s 125. napredovala na 124. mesto, Maša Zec Peškirič pa je nekoliko nazadovala in je po novem s 132. mesta padla na 136., Polona Hercog pa je padla za eno mesto in je trenutno 242.