Šport > Kolesarstvo
3444 ogledov

Roglič na kraljevski etapi konkurenci znova odčital lekcijo

Primož Roglič Profimedia
Primož Roglič je z zmago na kraljevski etapi zacementiral svoje vodstvo na kriteriju Dauphine.

Potem ko je že izgledalo, da bo kraljevska etapa kriterija Dauphine pripadla pogumnemu ubežniku Marcu Solerju (UAE Team Emirates), je ta v zaključku 155,3 kilometrov dolge sedme etape od Albertvilla do Samoensa 1600 povsem umagal, bil dva kilometra pred ciljem ujet, za zmago pa so se udarili najboljši kolesarji dirke.

Nosilec rumene majice Primož Roglič (Bora-hansgrohe) je v sprintu navkreber premagal Mattea Jorgensna (Visma-Lease a Bike), medtem ko je dve sekundi za njima v cilj prikolesaril Giulio Ciccone (Lidl-Trek). Najresnejši Rogličev tekmec Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) je etapo končal šele na 13. mestu, z minuto in 46 sekundami zaostanka za Slovencem. Za Rogliča je bila to 83. zmaga v karieri in druga zaporedna na letošnjem kriteriju po Dofineji. V dresu nove ekipe Bora-hansgrohe je slavil tretjič, eno etapo, sicer vožnjo na čas, je pred dvema mesecema dobil tudi po Baskiji.

Roglič je po zmagi na brutalno zahtevni etapi, ko so kolesarji najprej prečkali tri vzpone prve kategorije in na koncu za zmago obračunali na vzponu "hors" kategorije (posebno težke kategorije), še povečal svojo prednost v skupnem seštevku. Po dveh zaporednih etapnih zmagah ima namreč etapo pred koncem dirke že minuto in dve sekundi prednosti pred Jorgensonom in minuto ter 13 sekund pred Derekom Geejem (Israel-Premier Tech). Remco, ki je pred etapo zaostajal vsega 19 sekund, po novem na šestem mestu zaostaja za dve minuti in 15 sekund. Roglič je tako le še korak oddaljen od druge skupne zmage po Dofineji. Najboljši je bil že pred dvema letoma.

Glavni junak etape je sicer vse do samega zaključka bil pogumni Marc Soler, ki je tudi sprožil odločilni napad, da se je izoblikoval današnji beg. V ospredju so se mu pridružili še Davide Formolo, Lorenzo Fortunato, Nicolas Prodhomme, Darren Rafferty, Kevin Geniets, Warren Barguil, Mathis Le Berre, Koen Bouwman in Guillaume Martin, ki so tvorili deseterico današnjih ubežnikov, preden se ji je po dolgotrajnem lovu uspel pridružiti še Mark Donovan.

Marc Soler | Avtor: Profimedia Profimedia

Na zadnjem vzponu prve kategorije se je Soler uspel otresti svojih spremljevalcev, vrh pa je dosegel s skorajda dvominutno prednostjo pred najbližjimi zasledovalci, medtem ko je glavnina z vsemi glavnimi favoriti zaostajala dobrih pet minut. S podobno prednostjo se je Soler lotil tudi zadnjega vzpona dneva, brutalno zahtevnega Samoensa 1960 "hors" kategorije, dolgega 10 kilometrov, s povprečno naklonino 9,3 %.

Ko je narekovanje ostrega tempa prevzel Rogličev pomočnik Aleksander Vlasov, se je Solerjeva prednost začela topiti in ko je ta pet kilometrov do cilja padla pod dve minuti, je postalo jasno, da Soler nima pravih možnosti. Kot tudi ne Remco Evenepoel, ki je nekje sedem kilometrov pred ciljem začel izgubljati stik s skupino favoritov. Solerjeva prednost je tri kilometre pred ciljem znašala le še slabo minuto in več kot dva kilometra pred ciljem je bil povsem izmučeni Španec tudi ujet.

Primož Roglič | Avtor: Profimedia Profimedia

Vlasov je še naprej narekoval peklenski tempo, ki ni omogočal pravih napadov, dokler niso favoriti v zadnjih stotih metrih med seboj obračunali za zmago. Roglič se je znova izkazal za najmočnejšega, a mu je tokrat uspel Jorgenson vsaj slediti, Slovenec pa je bil preprosto premočan, da bi ga uspel Američan tudi prehiteti. Naš junak je tako še drugi dan zapored prečkal ciljno črto na prvem mestu, obenem pa je zacementiral tudi svoje vodstvo v skupnem seštevku, saj vsi zasledovalci zaostajajo že več kot minuto.

Roglič prav tako vodi v seštevku najboljšega po točkah, kjer ima z 68 točkami deset točk prednosti pred Cicconejem, nekoliko manjšo prednost pa ima v seštevku za najboljšega hribolazca, saj s 30 točkami vodi za vsega dve točki pred Lorenzom Fortunatom (Astana Qazaqstan).

Primož Roglič | Avtor: Profimedia Profimedia

V nedeljo bo na sporedu še ena zahtevna etapa z zaključkom navkreber od Thonesa do Plateau des Glieresa (160,6 km). Zadnji klanec bo dolg 9,3 km s povprečnim naklonom 7,3 odstotka.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • francek 18:14 08.junij 2024.

    Bravo PRIMOŽ.

Sorodne novice