Šport > Kolesarstvo
869 ogledov

Pogačar prvi favorit ene največjih dirk na svetu

Tadej Pogačar, Liege-Bastogne-Liege Profimedia
Pogačar na dirki Liege - Bastogne - Liege v lov na še svoj šesti kolesarski spomenik.

V nedeljo bo na sporedu še četrti letošnji veliki spomenik kolesarstva, 110. izvedba legendarne dirke Liege-Bastogne-Liege. "La Doyenne" velja za najstarejšo (prva izvedba dirke je bila že leta 1892) in eno najbolj spoštovanih enodnevnih kolesarskih klasik na koledarju ter za dirko, s katero se zaključijo spektakularne spomladanske klasike, saj sledi obdobje velikih tritedenskih dirk

259 kilometrov dolga dirka ima start v Liegu, kolesarje popelje vse do Bastogna, kjer se obrnejo in se začnejo vračati proti Liegu, na poti nazaj pa jih pričakajo praktično vsi najtežji in najbolj sloviti vzponi v Ardenih, vključno z legendarnim La Redoutom. Najstarejša kolesarska klasika na svetu je tako pisana na kožo kolesarjem, ki se znajdejo na klancih, a jih krasi tudi odličen pospešek.

Liege-Bastogne-Liege | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage
Zadnji dve izvedbi dirke je s spektakularnim solo napadom dobil Remco Evenepoel, ki pa tokrat zaradi poškodbe pri padcu na dirki po Baskiji zmage ne bo branil. Prvi favorit dirke je tako avtomatsko postal naš Tadej Pogačar, ki ga na eno največjih enodnevnih klasik vežejo mešani spomini.

Liege-Bastogne-Liege je namreč prvi kolesarski spomenik, na katerem je nastopil (leta 2019 je bil 18.), prvi kolesarski spomenik, na katerem je stal na stopničkah (leta 2020 je bil tretji) ter prvi kolesarski spomenik, katerega je osvojil (leta 2020, kasneje je v svojo zbirko dodal še dirko po Flandriji in kar tri zmage na dirki po Lombardiji).

Prav tako pa je tudi ravno dirka Liege-Bastogne-Liege tista, na kateri je lansko leto doživel eno najhujših nesreč svoje kariere. Dirko je sicer začel kot glavni favorit ob dvakratnem zaporednem zmagovalcu Evenepoelu, a se je že v prvi polovici trase znašel na tleh po padcu na spustu pri veliki hitrosti.

Takoj po odstopu je bilo jasno, da si je huje poškodoval zapestje, kar so hitro potrdili iz njegove ekipe. Po operaciji je ob večtedenskem okrevanju izgubil dragocen čas za priprave na dirko po Franciji, ki jo je kasneje za Dancem Jonasom Vingegaardom končal na drugem mestu, a s precejšnjim zaostankom.

Pogačar ima tako z legendarno dirko neporavnane račune, katere bo poizkušal poravnati že letos. V lovu na svojo drugo zmago pa bo njegov najresnejši tekmec zagotovo junak spomladanskih klasik Mathieu van der Poel, ki zmage na La Doyenne zaenkrat še nima v svoji zbirki, najboljši rezultat ima iz leta 2020, ko je bil šesti. 

Mathieu van der Poel | Avtor: Profimedia Profimedia

Toda letos je v zastrašujoči formi, potem ko je svojo najboljšo pripravljenost tempiral ravno za meseca marec in april. Brez večjih težav je dobil prestižna spomenika po Flandriji in Pariz - Roubaix ter števec zmag na spomenikih pomaknil na šest. S Pogačarjem sta tako najuspešnejša kolesarja svoje generacije. Na večni lestvici si Van der Poel s šestimi zmagami deli deseto mesto, Pogačar pa je z enim uspehom manj na 17. mestu.

Pogačar pa je prav tako kot Van der Poel spomladi dirkal sijajno in ima ob svojem imenu že šest zmag. Povsem je prevladoval na dirki po Kataloniji in tam zbral štiri etapne zmage na poti do skupnega slavja, prepričljivo pa je slavil tudi na makadamskih cestah v okolici Siene na dirki Strade Bianche. Zadnjih nekaj tednov se je v Sierra Nevadi pripravljal na visoki nadmorski višini, saj ga po Liegeu čaka prvi nastop na dirki po Italiji. Na dirko Liege-Bastogne-Liege bi tako moral priti v svoji najboljši formi.

Od Slovencev bo na startu še Domen Novak (UAE Team Emirates), ki bo nastopal v službi Pogačarja, medtem ko bosta Primož Roglič in Matej Mohorič, ki sta imela po nekaj vrhunskih rezultatih iz preteklosti kolesarski spomenik v Ardenih na svojem tekmovalnem koledarju, a bosta zaradi poškodb dirko izpustila.

Mohorič je doslej najvišje v Liegeu posegel leta 2020, ko je končal kot četrti. Takrat je po vratolomnem spustu s klanca Roche-aux-Faucons ujel vodilno četverico, a nato ni imel moči, da bi jih presenetil še v sprintu. Takrat je tudi zavoljo nepopustljivosti ob koncu slavil Roglič, ki je tako osvojil svoj edini kolesarski spomenik, tretje mesto pa je pripadlo Pogačarju.

Liege-Bastogne-Liege | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Na letošnji izvedbi dirke se bodo kolesarji tekom 259 kilometrov dolge trase povzpeli za približno 4000 višinskih metrov, medtem ko večina vzponov kolesarje čaka v drugi polovici dirke. Zadnji dve izvedbi dirki sta bili odločeni na slovitem vzponu La Redoute (1,6 km, 9,4 %), katerega kolesarji prečkajo 34 kilometrov pred ciljem. Remco je namreč obakrat sprožil napad, kateremu nihče izmed ostalih ni mogel slediti.

V Liegeu je sicer največkrat zmagal sloviti Belgijec Eddy Merckx, in sicer petkrat, medtem ko je štiri zmage zbral nedavno upokojeni Alejandro Valverde. Več kot polovico zmag, natančneje 60, so dosegli Belgijci. Ali lahko Slovenci še svojo tretjo?

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice