Postopek. Potnik pokliče številko 1899 in mobilni telefon približa plačilnemu terminalu pri vhodu v avtobus. S sporočilom dobi potrdilo o plačilu. Vozovnica stane enako kot pri plačilu z urbano, in sicer 80 centov, vendar potnik ne more prestopiti.
Ob plačilu z moneto na mestnem avtobusu je potnik sporočilo s potrdilom o plačilu dobil šele čez pol ure. V takšnem primeru bi kontrolorju težko dokazal, da je vožnjo plačal, zato smo na Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) vprašali, kako ukrepati v takšnem primeru.
Plačilo lahko dokaže
“Povratno sporočilo naj bi uporabnik – razen v izjemnem primeru morebitnih napak – prejel najpozneje v nekaj sekundah,” so razložili na LPP. Dodajajo, da obstaja možnost, da sistem potrdilo dostavi z zamikom. V takšnem primeru bi se po njihovih besedah na terminalu ob naslednjem poskusu plačila izpisalo, da mobilna številka že ima veljavno vozovnico. “Poleg tega lahko tudi kontrolor prek svojega sistema preveri, ali je bila vozovnica res plačana,” so povedali.
Do urban na urbanomatu
Predvidoma 1. aprila bo začel delovati prvi prodajalec kartic urbana. Plačevanje vožnje z gotovino namreč od 30. junija ne bo več mogoče, na LPP pa pravijo, da bodo uporabniki kartice na urbanomatih lahko dobili 24 ur na dan vse dni v tednu. “Na urbanomatu, kjer bo uporabnik urbano pridobil, jo bo lahko tudi napolnil. Obenem bo možno plačevanje z moneto – kot do zdaj,” so še dodali na LPP.