Slovenija
5 ogledov

Potrdili sklep

Pahor in Žbogar na odboru za zunanjo politiko. FOTO: Anže Petkovšek
1/2
Žurnal24 main
Odbor je kljub obstrukciji SLS, SDS in SNS potrdil sklep o arbitražnem sporazumu. Slovenija pa ima svojo enostransko izjavo. V njej med drugim piše, da hrvaška enostranska izjava nima učinka.

Tik pred nocojšnjim glasovanjem sta zasedanje odbora zapustili tudi opozicijski SLS in SDS. Koalicijski poslanci so kljub temu potrdili sklep, da parlament podpira spremenjena stališča.

Pred tem je zasedanje protestno zapustil tudi prvak SNS Zmago Jelinčič. Obstrukcijo je obrazložil: "Nocojšnja seja je namenjena zgolj temu, da bi si premier opral vest." 

Izid referenduma znan?
Poslanci se vrtijo tudi okoli vprašanja, ali si v EU želimo Hrvaške, s katero ne bi imeli rešenega mejnega vprašanja. "Ne ta, ne katera koli druga sestava državnega zbora ne bo zbrala potrebne dvotretjinske večine za ratifikacijo hrvaškega vstopa v EU, če meja ne bo rešena. Mislim, da vsi, ki sedimo za to mizo, vemo, kakšen bo izid referenduma," je pomenljiv Janez Janša.

"Ljudi bo treba povprašati po mnenju," pravi tudi Pahor. Na vprašanje Franca Pukšiča, kaj bo storil, če bodo ljudje na referendumu glasovali proti sporazumu, pa odgovarja: "Sam bom odločil, kaj bom naredil, ko bodo ljudje odločili drugače, kot bi jaz želel." 

"Kul" sporazum
Premier Borut Pahor je na odboru za zunanjo politiko prebral enostransko izjavo, ki jo bo Slovenija sprejela v primeru, da bo po podpisu Hrvaška priložila svojo. 

 

Sporazum bosta Pahor in Kosorjeva podpisala jutri v Stockholmu. Pred ratifikacijo sporazuma v državnem zboru pa bo sporazum Pahor dal še v presojo ustavnemu sodišču.

Izjava Slovenije
"Republika Slovenija izjavlja, da v skladu z mednarodnim pravom enostranska izjava podana v zvezi z Arbitražnim sporazumom med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške nima učinka na njegovo vsebino in šteje izjavo Republike Hrvaške o neprejudiciranju za nesprejmljivo ter brez kakršnega koli učinka za nadaljnje postopke.

 

Če pa bi arbitražno sodišče odločilo, da bo upoštevalo izjavo Republike Hrvaške, Slovenija izjavlja, da se nič v arbitražnem sporazumu ne razume kot odpoved Slovenije njeni pravici do ozemeljskega stika z odprtim morjem.
Republika Slovenija tudi izjavlja, da se arbitražni sporazum razlaga v skladu z običajnim pomenom izrazov v določbah samega sporazuma."

Če je ne bodo priložili sosedje, je tudi Pahor ne bo, saj pravi: ''Za nas je sporazum kul".

Z izjavo sprejemamo hrvaško igro
Poslanec SDS Jožef Jerovšek je kritičen do slovenske ločene izjave, ki je po njegovem "negacija Pahorjeve izjave, da je hrvaška ločena izjava nična". Sam bi pričakoval kvečjemu izjavo švedskega predsedstva, da je hrvaška ločena izjava nesprejemljiva.

Proti sprejetju slovenske enostranske izjave, saj ima z njo "Pahor, kot je nastopal v zadnjih dneh, manj manevrskega prostora," je tudi Anton Anderlič (LDS). Razloga zanjo ne vidi, če jo sprejmemo, sprejmemo tudi hrvaško igro.  

"Bojim se, da je ZDA boter, ki je pripeljal obe strani nazaj za mizo. In to mi ni všeč," pravi Anderlič. Minister Žbogar pa pojasnjuje, da bosta jutri podpisana samo sporazuma in deklaraciji, brez ločenih izjav.

Dobili drugačen dokument
Vlada  je poslancem razdelia tudi sporazum. Ker je poslanec SNS Zmago Jelinčič ugotovil, da izvod, ki so ga dobili slovenski poslanci, ni identičen tistemu, ki so ga dobili hrvaški, je zunanji minister Samuel Žbogar pojasnil, da bosta jutri Pahor in Kosorjeva podpisala sporazum, v katerem bo na prvem mestu navajana Hrvaška, na drugem pa Slovenija.

Podpisani bodo trije enaki dokumenti. Jelinčiča je zato zanimalo, čemu poslanci danes na mizo niso dobili sporazuma, ki bi bil identičen tistemu, ki ga bosta podpisala premierja.

 

 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Točki b in c tolažilna nagrada
Prvak opozicije Janez Janša je do sporazuma kritičen: ''Sporazum je v 90 odstotkih pisan na kožo sosednje države." Meni, da je možnosti, da še pride do pravične rešitve, izjemno malo.

Takšni rešitvi, kot je na mizi, je bila Slovenija blizu že v preteklosti, a je bilo tveganje preveliko. Kritičen je tudi do točke 3b, na katero stavi Pahor, saj naj bi pomenila stik z odprtim morjem: ''Točki b in c sta tolažilna nagrada, do katere ima Slovenija pravico tudi po mednarodnem pravu. Če ima država morje, ji mednarodno pravo to omogoča."

Besedni spopad med Pahorjem in Žerjavom
Prvak SLS Radovan Žerjav obsoja neodgovorno ravnanje predsednika vlade. Karikira: "Ne pogovarjamo se o dimnikarskem podjetju, ampak o tem, ali bo Slovenija imela stik z odprtim morjem. Vsi ugledni pravniki, ki razmišljajo drugače kot premier, očitno nimajo prav."

Žerjavu se zdi prav, da se mejno vprašanje reši pred zaključkom pogajanj Hrvaške o vstopu v EU. Nasprotuje hitenju pri sprejemanju sporazuma in Pahorja sprašuje: "Ali bomo imeli, če ne sprejmemo sporazuma, vojno?"

Pahor pa je Žerjavu odgovoril: "Predolgo ste bili s svojo politično stranko v koalicijah in premalo ste za rešitev meje doslej naredili, da bi bil jaz tepih, ob katerega si boste glede Hrvaške brisali čevlje." 

Dober sporazum
Poslanec Zares Franco Juri je prepričan, da je sporazum dober. Pojasnjuje: "Enostranska izjava je lakmusov papir celotne zgodbe, ki kaže, da Hrvaška s sporazumom ni zadovoljna." Prepričan je, da so jo sprejeli, da bi na Hrvaškem pomirili domačo javnost.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.