Programi. Če niste privrženec določenih programov, za katere je treba včasih odšteti kar visoke vsote, lahko prek spleta dobite tudi brezplačne alternative, ki se funkcionalno lahko kosajo s svojimi plačljivimi konkurenti. Matjaž Gerčar z revije Moj Mikro svetuje nekaj smiselnih zamenjav, ki vam lahko prihranijo marsikateri evro.
Matjaž Gerčar (Moj Mikro): “Cena plačljivih programov je lahko atsronomsko visoka in zelo hitro cena enega programa preseže ceno strojne opreme. Marsikdo si težko privošči že računalnik, kaj šele kakšne programe. Zato nam splet ponuja alternative, ki so popolnoma brezplačne.”
• OpenOffice namesto Microsoft Officea. Microsoft Office vas bo stal okoli 140 evrov, namesto njega pa lahko brezplačno naložite OpenOffice, ki predstavlja odlično alternativo. Namesto Worda boste lahko uporabljali Writer, namesto Excela Calc, namesto PowerPointa Impress, namesto Accessa pa Base. OpenOffice si lahko brezplačno naložite s spletne strani Openoffice.org.
• Linux namesto Windows. Za izdajo zadnjih Windowsov (Windows 7) boste odšteli več kot sto evrov, Ubuntu Linux pa je na strani Ubuntu.com na voljo brezplačno. Gre za brezplačen operacijski sistem, ki se ga boste morali najbrž navaditi, saj Linux ni nikoli doživel tako široke priljubljenosti kot Windows.
• AVG Free namesto Norton Antivirus. Namesto da plačate 40 evrov za Symantecov program Norton Antivirus, si lahko s spletne strani Free.avg.com brezplačno naložite osnovno različico programa AVG, ki deluje tako v okolju Windows kot Linux. Obstaja še ena alternativa, ki se ji reče Avast! To lahko naložite s spletne strani Avast.com.
• Kino namesto Premiere. Za urejanje videoposnetkov večina uporablja Adobe Premiere, ki pa stane skoraj 600 evrov. Za domačo uporabo obstaja brezplačna alternativa, ki jo najdete na Kinodv.org.
• Audacity namesto Audition. Za urejanje zvočnih datotek boste za Audition odšteli 250 evrov, za Audacity pa nič.