Sluz je bila prvič opažena zgolj v globljih vodnih slojih, kasneje pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja. Do tega stanja je prišlo, ker je v morju veliko organske snovi, bogate s polisaharidi. To so kompleksni sladkorji, ki jih večinoma izloča rastlinski plankton. Čeprav bi lahko bila sluz posledica cvetenja morja, v tokratnem primeru tega pojava strokovnjaki ne opažajo.
Z Morske biološke postaje Piran so takrat sporočili, da bi takšno stanje lahko vztrajalo tudi več tednov, kar pa bi lahko imelo velike posledice za slovenski turizem in ribiče, ki imajo zaradi nje manjši ulov. Naravni pojav, ki sicer za ljudi ni nevaren, je zagotovo zbegal marsikaterega turista, ki te dni počitnikuje v slovenski Istri.
Na veselje mnogih turističnih ponudnikov pa ta ni vztrajala tako dolgo, kot je bilo sprva napovedano. Med drugimi kraji sluzenja že dolgo ne zaznavajo več v Portorožu. Čeprav so kopališča čista, težavo delajo predvsem objave umazanih pristanišč, zajetij in privezov, ki pri gostih in potencialnih gostih povzročajo skrbi in tudi odpovedi.
Kot pravijo, je bila sluz v začetku pojava na morju res vidna, a je sedaj ta v glavnem pošla in je zaznavna zgolj še v mandračih, pomolih ob privezih bark in na drugih podobnih lokacijah, kjer se voda zadržuje. "Tam kopanje tudi sicer ni dovoljeno ali mogoče, zato za vse, željne morske osvežitve, niti ni bistvenega pomena," dodajo pri podjetju.
Z željo, da bi zagotovili natančne in aktualne informacije o stanju na urejeni hotelski plaži Meduza, bodo v prihodnjih tednih na svojih družbenih omrežjih redno objavljali sveže fotografije morja. "Verjamemo, da bodo te objave pomagale odpraviti morebitne dvome in skrbi ter nudile obiskovalcem jasno sliko o stanju morja na naših plažah," sklenejo.
dezurni@styria-media.si
Saj na slovenski obali je že od nekdaj umazana voda, samo, da je zdaj še bolj.
Na korčuli je morje čisto,mi je povedal prjatu