Kava ni le stimulant. Zaradi nje ne spimo tudi zato, ker upočasni našo biološko uro, ugotavlja raziskava objavljena v reviji Science Translation Medicine.
Dvojni espresso, ki ga spijemo tri ure pred spanjem, poskrbi, da se melatonin aktivira s štiridesetminutnim zaostankom. To pa je krivo, da zvečer težje zasplimo.
Poskusi na gojenih celicah
Strokovnjaki z Medical Research Council’s Laboratoty of Molecular Biology v Cambridgeu so delali poskuse na gojenih celicah. Te so izpostavili kofeinu in pokazali, kako ta snov spremeni tiktakanje kemijske ure v vsaki celici našega telesa.
Rezultate bi lahko uporabili pri zdravljenju določenih motenj spanca. Strokovnjaki menijo, da bi lahko pomagali predvsem tistim, ki se zbujajo prezgodaj. S pomočjo kofeina bi lahko vplivali na njihov spanec tako, da bi ga uravnali s preostalo populacijo.
“Kofein bi lahko uporabili tudi pri potovanjih iz vzhoda na zahod. Če bi ga vzeli ob pravem času, bi lahko pomagal premagati jet lag,” pravi eden od avtorjev raziskave John O’Neill. Pogosto namreč mislimo, da smo sužnji naše biloške ure, “kar ni res”.
anja.scuka@zurnal24.si