To, da so mlajši bratje in sestre bolj neustrašni, pustolovski in uporniški, je splošno prepričanje, ki ne velja, kaže nova raziskava.
Raziskava, ki so jo vodili strokovnjaki z Inštituta Max Planck in ki so jo objavili v reviji Pnas, nasprotuje ideji iz 90. let prejšnjega stoletja. Tedaj je Frank Sulloway želel ugotoviti, zakaj postanejo nekateri ljudje tako “revolucionarni” v politiki in znanosti. Zaključil je, da je za mlajše brate in sestre statistično bolj verjetno, da bodo ubrali to pot.
Po njegovem modelu družinske dinamike, so prvorojenci gotovo deležni pozornosti staršev, mlajši otroci pa se morajo za pozornost bolj boriti. Pozneje rojeni otroci naj bi bili bolj odprti in dojemljivi za nove izkušnje, bolj drzni, uporniški in pustolovski, ker si upajo več tvegati. So tudi bolj neodvisni, samostojni in nekonvencionalni.
Kritičen pristop do njegove ideje
Strokovnjaki so zdaj do Sullowayeve ideje pristopili bolj kritično. Raziskali so podatke ankete v Nemčiji, kjer 30.000 ljudi vsako leto povprašajo o različnih temah. Odzive prvorojencev so primerjali z odzivi mlajših bratov in sester. V 96-ih odstotkih primerov ni bilo nobene povezave med zaporedjem rosjtva in nagnjenosti k večjim tveganjem.
Nobene korelacije niso našli niti s pregledom podatkov iz druge raziskave, podatkov o tveganju Basel-Berlin. Na koncu so analizirali še rojstno zaporedje 200 znanih raziskovalcev in revolucionarjev in tudi tu niso našli nobenega statističnega modela, ki bi potrdil idejo Sullowaya.