Slovenija
701 ogledov

Znano, koliko hiš bi odstranili, nekateri napovedujejo nepokorščino

Letuše Facebook
Pripombe na osnutek sklepa o določitvi objektov, ki so v občinah Braslovče in Šmartno ob Paki predvideni za odstranitev, zbirajo do konca meseca. Nekaj posameznikov napoveduje državljansko nepokorščino.

Kot kaže osnutek sklepa, ki ga je vladna služba danes objavila na spletni strani državne uprave, gre za 116 objektov na levem bregu na sotočju Savinje in Pake v naselju Letuš, kjer je Savinja 4. avgusta poplavila večji del tega območja. Najbolj prizadeta so bila naselja Gmajna, Roje in Podgora. Lastniki objektov in in zainteresirana javnost lahko svoja mnenja, pripombe in predloge posredujejo vladni službi do vključno 7. avgusta.

Braslovški župan Tomaž Žohar je za STA povedal, da selitvi z levega brega nasprotuje nekaj posameznikov, ki menijo, da bi država morala namesto tega urediti brežini Savinje in Pake. Napovedujejo tudi državljansko nepokorščino, obrniti pa se nameravajo tudi na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Žohar sicer meni, da je treba slediti strokovnim mnenjem pristojnih. Kot je povedal, ima občina nadomestno lokacijo za gradnjo novih stanovanjskih objektov v naselju Rakovlje. Po njegovih besedah so interes za preselitev v Braslovče izkazali tudi občani s Koroške, Šoštanja in Šmartnega ob Paki, ki jih je prizadela lanska vodna ujma.

Za del Letuša, ki leži na desnem bregu Savinje, se je medtem javna razgrnitev za zainteresirano javnost začela 8. julija in bo potekala do vključno 23. julija. Na seznamu za odstranitev je 50 objektov, odziv tamkajšnjih krajanov pa je pozitiven.

Stroka pretresa več možnih rešitev

Ministrstvo za naravne vire in prostor skupaj z Direkcijo RS za vode pospešeno izvaja aktivnosti, da bi čim prej rešili vprašanje celovite ureditve naselij na sotočju Savinje in Pake, so poudarili na ministrstvu. Kot so pojasnili, gre za hidravlično izjemno zahtevno območje, ki ga je nujno treba celostno in dolgoročno ustrezno urediti.

Stroka v okviru veljavnih predpisov pretresa več možnih rešitev. Na ministrstvu pričakujejo, da bo strokovni konsenz dosežen kmalu. Mnenje oziroma predlogi rešitev za celotno območje bo predano državni tehnični pisarni, ta pa bo predloge variant predala v obravnavo svetu za obnovo. Končni predlog bo potrdila še vlada.

Na ministrstvu so ob tem spomnili tudi na zgodovinske zapise in raziskave, ki pričajo o tem, da je območje sotočja Savinje in Pake oz. območje naselij Roje, Podgora in Gmajna poplavno območje oz. razlivna površina v času povišanih voda.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • Ender3 21:53 16.julij 2024.

    Đabe nepokorščina saj vlada še zdravnike ne jemlje resno.

  • Avatar luckyss1
    luckyss1 15:49 16.julij 2024.

    Tisti, ki bi radi že v novi hiši bivali in vam je BMV odneslo s parkirišča v strugi, bi morda morali prebrati kaj o koliščarjih....Ne zajebavajte ostali del prebivalstva, ki vam plačuje vse stroške nadomestnega bivanja in zapomnite si nekaj....Če ...prikaži več pride do velike ujme, je samo vprašanje časa kdaj bo prišlo še do večje...