"V naše zatočišče se je umaknila uporabnica, ki je doživljala nasilje najprej s strani svojega moža, potem s strani sina in kasneje še s strani vnuka. Moč za umik je zbrala takrat, ko je postal fizično nasilen še vnuk," lahko preberemo v enem izmed poročil društva SOS.
Pred jutrišnjim svetovnim dnevom ozaveščanja o nasilju nad starejšimi namreč Zveza društev upokojencev in državni svet organizirata razpravo na to temo.
"Ne da smo nezaželeni, ampak sedanja mlajša generacija malce čudno gleda na starejšo," pravi podpredsednik Zveze društev upokojencev Mirko Miklavčič. "Kriza vse to še malo potencira," dodaja. Tudi na zvezo se obračajo starejši, ki se soočajo z nasiljem. Tega je več vrst: od nasilja v družini, nasilja pripadnikov mlajših generacij do nesporazumov na avtobusih in v zdravstvenih ustanovah.
Tako kot pri nasilju nad otroki in ženskami je tudi pri starejših največ zlorab znotraj družine, pa naj gre za otroke, partnerje ali druge sorodnike. "Značilnost nasilja nad starejšimi in tisto, po čemer se nasilje nad starejšimi razlikuje od drugih oblik nasilja v družini, je zagotovo dejstvo, da starost, psihofizična kondicija in perspektiva žrtve vplivajo na to, da gre nemalokrat tudi za življenjsko ogrožujoče situacije," opozarjajo v društvu SOS.
Skupno nasilju ne glede na to, nad kom se izvaja, pa je, da si okolica še vedno zatiska oči in da je žrtve sram spregovoriti o tem.