“Po katerem členu domskega reda lahko študenta vržejo na cesto zaradi nedežurstva?” se sprašuje študentka, ki živi v študentskem domu Akademski kolegij (AK).
Ko bi morala dežurati, je bila zaradi vpisa na fakulteto odsotna. Dobila je položnico za plačilo kazni zaradi nedežurstva. Te, pravi, zaradi upravičenih razlogov za izostanek ni plačala.
Na Študentske domove (ŠD) v Ljubljani je zato poslala dokazila o odsotnosti in ugovore, ob klicu pa so jo usmerili na namestnika doma ali direktorico.
Tudi tja je poslala pritožbo, vendar je bila kljub temu nastanitvena pogodba prekinjena, dobila pa je izselitveni nalog. Kazen je nato plačala.
Marija Mihelak, predstavnica doma AK
“V tem primeru ni šlo za ukrep zaradi nedežuranja, temveč zaradi dolga, ki je že poravnan,” razlaga Darinka Kabelka s ŠD v Ljubljani. Povedala je, da razlogi za nedežuranje niso pristojnost uprave, temveč dogovora študentke z namestnico bloka, ki odreja dežurstva.
“Pravna podlaga za to je v domskem redu,” pravi in dodaja, da uprava od študentke ugovora ni dobila.
“Stanovalka bi se morala najprej obrniti na namestnico doma in bi skupaj poiskali nadomestni datum,” pa pravi Marija Mihelak, predstavnica omenjenega doma. Kot dodaja, študentka tega ni storila.
“Niti pozneje ni obvestila namestnice. Morda bi ob tehtnih razlogih lahko dobila nadomestno dežurstvo naslednji mesec in ji ne bi bilo treba plačati kazni za neopravljeno dežurstvo,” še dodaja in razloži, da razpored dežurstev za naslednji mesec objavijo konec meseca.
Če kdo ne more dežurati, se lahko o zamenjavi dogovori tudi s sosedi.