Slovenija
49 ogledov

Zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo

Novice: Ustavno sodišče Žurnal24 main
Ustavno sodišče je državnemu zboru naložilo odpravo ugotovljene protiustavnosti v roku enega leta po objavi odločbe v uradnem listu.

Protiustavno je okrnjena učinkovitost parlamentarne preiskave, ki jo zahteva 93. člen ustave, je presodilo ustavno sodišče. Ne zakon ne poslovnik o parlamentarni preiskavi namreč ne vsebujeta posebnega postopkovnega mehanizma, ki bi učinkovito preprečeval sistematično naklepno oviranje dela preiskovalnih komisij s predlaganjem za priče in posledičnim izločanjem članov komisije, vključno s predsednikom, so ugotovili.

Zahtevo vložile stranke SDS, SNS in SLS
Zahtevo za oceno ustavnosti 3. člena zakona o parlamentarni preiskavi v povezavi s poslovnikom so marca na ustavno sodišče vložili poslanci SDS, SNS in SLS. Zahtevo so vložili po zapletu na zaprtem delu parlamentarne komisije v zadevi Patria, kjer se z nekaterimi koalicijskimi poslanci niso mogli uskladiti, kdo je upravičen do vodenja seje. Trije koalicijski člani komisije so namreč pred tem zahtevali, da se takratnega predsednika Branka Grimsa (SDS) na komisiji zasliši kot pričo, zaradi česar mora zapustiti mesto v komisiji.

V SDS so koalicijo obtoževali zlorabe zakona z namenom onemogočiti učinkovito delo omenjene preiskovalne komisije. Najprej je bil kot njen predsednik izločen Zvonko Černač (SDS), nato pa še Grims zaradi udeležbe na seji sveta SDS.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.