Slovenija
2527 ogledov

Presenečenje, bolj se splača biti zaposlen kot pa normiranec

Štetje denarja, denar, evri Profimedia
Pri povprečni plači se ne splača biti normiranec.

Pred dnevi smo objavili primerjavo med zaposlenim s 60 tisoč evri bruto plače in normiranim samostojnim podjetnikom s 60 tisoč evrih prihodkov. "Kdo sploh toliko zasluži," je komentiral nekdo pod člankom. Za primerjavo pri tem znesku smo se odločili, ker bo po novem to zgornja meja prihodkov normiranega s. p.-ja.

Danes smo pripravili še primerjavo pri povprečni plači, torej če ima zaposleni 28 tisoč evrov bruto plače, samozaposleni normiranec pa 28 tisoč evrov prihodkov. Rezultati so presenetljivi.

Pri tem znesku so prispevki, ki jih plačata, skoraj enaki. Minimalni prispevki za samostojnega podjetnika se obračunajo od 60 odstotkov povprečne plače, a mora s. p. plačati tudi prispevke delodajalca, saj je sam svoj delodajalec. Razlika pri plačanih prispevkih je tako le 80 evrov.

Dohodnine plača zaposleni trikrat več, zato po tem poenostavljenem pregledu samostojnemu podjetniku na računu ostane skoraj dvesto evrov na mesec več.

Večina primerjav se tukaj ustavi in pozablja, da je zaposleni upravičen do povračila stroškov malice, prevoza in do regresa za letni dopust. Upoštevali smo minimalni letošnji regres, višino malice 6,94 evra, kolikor velja v javnem sektorju, ter pri prevozu le mesečno vozovnico za LPP, ki stane 37 evrov. Že pri teh minimalnih dodatkih se ne splača biti več normiranec. Zaposlenemu preračunano na mesec ostane 90 evrov več.

Pri maksimalnem regresu, ki ga izplačuje veliko podjetij, najvišjem neobdavčenem nadomestilu za malico in pri 150 evrih stroškov prevoza na mesec je zaposleni že več kot tristo evrov na boljšem kot normiranec.

Kaj pa dopust?

Samostojni podjetnik tudi nima dopusta, zaposleni ga imajo vsaj dvajset dni, večina celo več. Če gre samostojni podjetnik na dopust, ima za tisti čas izpad dohodka. Pri izračunu smo upoštevali, da ima mesec dni dopusta, kar je približno 20 delovnih dni in izpad dohodka v višini 2333 evrov.  

Ob upoštevanju izpada dohodka zaradi dopusta zaposlenemu na mesec ostane 285 evrov več (upoštevan minimalni regres).

V primeru bolniške zaposlenemu nadomestilo plača delodajalec, samostojni podjetnik je v tem primeru 30 delovnih dni brez prihodka, plačati pa mora tudi prispevke za ta čas. 

Če pri izračunu upoštevamo še izpad prihodkov zaradi desetih dni bolniške, je zaposleni 383 evrov na mesec na boljšem kot normirani s. p., kar je še sto evrov več kot brez bolniške. 

Če pri tem izračunu upoštevamo maksimalni regres, najvišje neobdavčeno povračilo malice in 150 evrov prevoza, pa je razlika kar 600 evrov na mesec v korist zaposlenega.

Pri olajšavi za tri otroke je razlika 800 evrov na mesec

Normiranec tudi nima možnosti koriščenja olajšave za vzdrževane družinske člane. Če bi zaposleni s to plačo koristil olajšavo za tri otroke, bi bil 800 evrov na mesec na boljšem kot normiranec.

Če je normiranec le eden od staršev, lahko seveda olajšavo za vzdrževane družinske člane koristi drugi starš. 

Primerjali smo bruto plačo delavca in prihodke samostojnega podjetnika, saj je namen primerjave pokazati, kaj od prejemka (pri zaposlenih je to bruto plača in povračila stroškov ter regres) po plačilu prispevkov in dohodnine ostane na računu. 

Namen te primerjave ni bil, kateri način je za delodajalca najbolj ugoden. Pri samostojnem podjetniku z 28 tisoč evri je to tudi strošek, ki ga plača podjetje, za katerega dela, pri 2333 evrih bruto plače pa je strošek delodajalca približno 2700 evrov, kar je 32.500 evrov na leto ali 4500 evrov več, kot pri samostojnem podjetniku. 

Normiranec prevzema tudi tveganje, da si zagotovi delo in prihodke ter tveganje plačilne nediscipline, pri zaposlenem je to problem delodajalca. 

Pri izračunu smo upoštevali obdavčitev po spremembah zakona o dohodnini, ki jih je parlament sprejel sredi novembra. Državni svet je v četrtek, 21. novembra, na zakon izglasoval veto, a je zelo verjetno, da bo zakon ponovno potrjen. 

janez.zalaznik@styria-media.si

Komentarjev 3
  • h4ck3r 07:35 25.november 2024.

    Vsa lepota in beda tistih nekaj tisoč normirancev. Koot že 1000x povedano, potrebujemo predmet finančnega izobraževanja že v OŠ, ker ljudje so v tej smeri popolni i.... Kdo pri zdravi pameti odpre S.P. in gre delat za enega samega "delodajalca" ...prikaži več no naročnika po njihovem? S.P.-ji so za podjetnike in ne za zaposlene pa kakorkoli obrneš. Vse ostalo je izkoriščanje in nobena prednost.

  • atamama 06:54 25.november 2024.

    Na kratko. Plačati čimanj državi in ko greš v penzijo vpiti kako je nizka. Vplačevati v sklad OZS, ki potem propade in spet vpiti in zahtevati da rešuje te riti država ki so jo celo življenje goljufali.