Slovenija
295 ogledov

Plačevanje položnic bo dražje

Uvedba enotne položnice zahteva razmislek z različnih zornih kotov, pravijo v JH Žurnal24 main
Vlada bo državno blagajno polnila tudi z davkom na finančne storitve, zato banke že prilagajajo cene svojih storitev. Za fizične osebe to pomeni med drugim višja nadomestila za vodenje transakcijskega računa, prav tako dražje plačevanje položnic.

V največji slovenski banki NLB se bo tako provizija za plačilo položnic na bančnem okencu za zneske do vključno 50.000 evrov zvišala z 1,80 evra na 1,93 evra. Za vodenje klasičnega osebnega računa pa bo po novem treba odšteti 2,17 evra oz. 15 centov več kot zdaj.

Banka Koper bo novo tarifo za fizične osebe uveljavila s 1. marcem. Spreminjajo se stroški poslovanja in uporabe storitev na transakcijskem računu, izvrševanja plačilnih transakcij ter poslovanja s plačilnimi karticami. Osnova za spremembo nadomestil je zakon o davku na finančne storitve, pojasnjuje Banka Koper na svojih spletnih straneh.

Prav tako s 1. marcem se bodo spremenile cene večine bančnih storitev SKB banke. V podražitve je vključen tudi vpliv novo uvedenega davka na finančne storitve, so pojasnili v banki, a dodali, da so cene za osnovne, dnevne bančne storitve, kot so plačilne transakcije, elektronsko bančništvo, dvig na bankomatih ter vodenje računov, spremenili minimalno.

Davek prelagajajo na uporabnika

V Novi Ljubljanski banki (NLB) bodo cene novemu davku prilagodili 1. aprila. "Naše izhodišče je bilo, da nadomestila povišamo le za toliko, kolikor na spremembo vpliva uvedba novega davka in kjer je bilo potrebno, višine nadomestil ustrezno zaokrožimo," so zapisali.

Deset dni pozneje napovedujejo spremembo cen tudi v Abanki. "Glavni razlog dviga cen je uvedba zakona o davku na finančne storitve, za kolikor se v povprečju tudi zvišujejo cene," so sporočili. Nove cene sicer še niso dokončno določene.

NKBM se za zvišanje še ni odločila

V drugi največji slovenski banki se glede morebitnega zvišanja cen svojih storitev še niso odločili. "Za spremembe cen storitev se v banki odločamo na podlagi zakonskih predpisov, strokovnih analiz ter ob upoštevanju rasti stroškov in investicij, povezanih z upravljanjem in nadgrajevanjem storitve, pri čemer zasledujemo tudi cilj dodane vrednosti za naše komitente," so sporočili iz Nove Kreditne banke Maribor. Če bodo cene zvišali, bodo o tem javnost obvestili vsaj dva meseca prej.

Zakon o davku na finančne storitve sicer določa, da so obdavčene vse transakcije v zvezi z depoziti in tekočimi oz. transakcijskimi računi, plačili, nakazili, dolgovi, čeki in drugimi plačilnimi instrumenti. Davek bo treba plačati tudi na dajanje posojil, izdajanje jamstev, transakcije v zvezi z gotovino ter storitve zavarovalnih posrednikov in zastopnikov. Ne bo pa ta davek veljal za transakcije na borzi in upravljanje investicijskih skladov.

Komentarjev 3
  • tralala 11:04 19.januar 2013.

    Kdo si pa mislu, da bo pokril ZVON 1 & 2? Mi.

  • vseimam 10:33 19.januar 2013.

    Če bo želela banka še naprej razpolagati z mojimi denarnimi sredstvi, mi bo morala plačevati več, ne pa mi zaračunavati vodenje računa.V nasprotnem primeru ne vidim nobenega razloga, da imam denar v banki. Enostavno bom vsa sredstva dvignil ...prikaži več z računa.Če to stori kar nekaj varčevalcev, me res zanima, kakšna bo reakcija bank.

  • stela 09:24 19.januar 2013.

    Bemu, vlada.....res ste našli strokovni način za filanje proračuna....kao, zdej bojo pa finančne institucije nekaj prispevale.....prou ste bed.aki, če ste mislli, da se to ne bo prevalilo na ljudstvo....al kokr je reku min.za finance....sej ne bo tolk velik strošek.....ban.da