Na semaforju bodo vsa ministrstva. Z njim pa naj bi sledili uresničevanju reform, ki jih prinaša izhodna strategija. Prepričan je namreč, da smo v uresničevanju odločitev slabi, “imamo odločitve, a se jih ne uresničuje”.
Ukrepe namerava na semaforju pomikati “od osnutka do predloga zakona, do obravnave na vladi in do sprejema v državnem zboru ter pokazati, kakšna je implementacija”.
Soglasja ne pričakuje več
Pahor je napovedal meje socialnemu dialogu: “Glede temeljitih sprememb, ki jih načrtujemo za letošnje in prihodnje leto, soglasja v večini primerov ne bomo dosegli.”
Pričakuje večinsko stališče: “Treba se je usklajevati, vendar do neke meje. Od tiste meje mora nekdo, ki ima oblast ali odgovornost, prevzeti odgovornost za to oblast in odločitve,” opisuje nauk svojega spoznanja. Do njega se je dokopal v desetih mesecih usklajevanja zakona o zdravstveni dejavnosti.
Vsa slovenska pamet
“Smo v situaciji, ko je potrebno zbrati vso slovensko pamet, če bo seveda hotela priti,” pravi Pahor, ki bo konference sklical kar sam, kot premier.
Kot teme, ki so lahko naša primerjalna prednost, na kateri bi lahko povečali konkurenčnost nasproti državam tekmicam, vidi investicije, inovacije in zmanjševanje porabe.
Dacarji niso optimalni
Včeraj je Pahor obiskal tudi davčno upravo, ki po njegovem “dela dobro, ne pa optimalno”. Sporno se mu zdi, da se nekateri državljani lahko izognejo plačilu davka, saj pravi “normalno je, da je plačevanje davkov sestavni del njegovega življenja in dela. Od dacarjev zato do konca meseca pričakuje poročilo o pobiranju in utaji davkov".