Slovenija
53181 ogledov

Na Hrvaškem lahko s tem služijo vsi, pri nas le sedmerica

gozd megla Profimedia Gozd v zimskem jutru.
Obnove gozdov se v Sloveniji lotevamo drugače kot na Hrvaškem, kjer ima širša populacija možnost zaslužka s to dejavnostjo.

Slovenija spada med najbolj gozdnate države v Evropi, kar 58 odstotkov površine namreč prekriva gozd. Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) ima odgovorno nalogo obnove gozdnih površin, pri tem pa je zakonsko omejen.

Medtem ko lahko zasebniki na Hrvaškem prosto nabirajo in državi prodajajo žir, ki ga podjetje Hrvatske šume nato uporabi za pogozdovanje in obnovo gozda, pa lahko ZGS odkupuje semena in sadike le od koncesionarjev, ki jih je pri nas sedem. 

"Zaradi potrebe po sledljivosti semen in sadik lahko semena nabirajo le registrirani dobavitelji gozdnega reprodukcijskega materiala, ki jih je trenutno v Sloveniji sedem. Sadike se potem vzgajajo v registriranih gozdnih drevesnicah, ki jih je trenutno pet. Semena tako ne moremo odkupovati od kogarkoli," so zapisali na ZGS.

Na Hrvaškem so Hrvatske šume odkupovale žir po tri oziroma 3,3 evra bruto za kilogram, izkušen nabiralec pa menda na dan lahko nabere do sto kilogramov žira. Fizične osebe so morale pred začetkom nabiranja dobiti dovoljenje, nabiranje pa je potekalo le v gozdovih med Vinkovci in Karlovcem.

Registrirani slovenski dobavitelji gozdnega reprodukcijskega materiala, od katerih ZGS odkupuje semena, so: BLS gozd iz Lendave, Gozdarstvo Turnišče, Omorika iz Mute, Trgovina z lesom - Franc Kreft iz Svetega Jurija ob Ščavnici, Drevesnica Štivan iz Prestranka, G2J iz Ljubljane in Cornus iz Križevcev pri Ljutomeru.

Lastnikom na voljo brezplačne sadike

žir želod skladišče | Avtor: Profimedia Profimedia

Semenski material za obnovo gozdov v Sloveniji mora biti nabran v registriranih gozdnih semenskih objektih po Sloveniji in se lahko uporabi le za v predpisih določeno lokacijo gozda. Gozd je namreč razdeljen na provenienčna območja, za vsako je določen način obnove, so pojasnili na ZGS.

Obnova gozdnih površin se načrtuje z gozdnogospodarskimi in gozdnogojitvenimi načrti, ki jih pripravlja ZGS, ki tudi nadzira dobavo sadik in izvedbo sadnje. 

Lastniki gozdov so upravičeni do brezplačnih sadik in do sofinanciranja stroškov izvedbe sadnje. Sadike pa večinoma posadijo sami ali s pomočjo podizvajalcev.

Pogozdovanje je izraz, ki opredeljuje pogozditev gozda na negozdni, kmetijski površini. Izraz za saditev sadik v gozd je obnova gozda s sadnjo sadik gozdnega drevja.

Na Krasu že obnovili del pogorišča

pogozdovanje obnova gozda Kras | Avtor: Profimedia Profimedia

Pri nas se obnova gozda trenutno izvaja predvsem na področjih, ki so bila prizadeta v naravnih ujmah in gozdnih požarih. Gre torej za sanacijo posledic lanskega vetroloma in obsežne avgustovske vodne ujme, pa tudi za odpravo škode, ki jo je leta 2022 povzročil požar na Krasu.

Za vse te površine je ZGS pripravil načrte sanacij, ki so osnova za izvedbo vseh ukrepov na terenu. Načrti so dostopni na spletni strani Ujme in požari - sanacija.

V Sloveniji prevladujejo gospodarski gozdovi, primarno usmerjeni v pridobivanje lesa. Njihov delež je leta 2019 znašal 90,84 odstotka. Gozdni rezervati so predstavljali 0,8 odstotka, varovalni gozd 8,36 odstotka.

Pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu so pretekli teden pomagali številni prostovoljci iz vse Slovenije. Rokave je zavihalo več kot 350 ljudi in tako so prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta.

Načrt sanacije, ki ga je ZGS pripravil po pregledu posledic največjega požara v zgodovini Slovenije, predvideva obnovo gozdov s sadnjo in setvijo na območjih najhujše poškodovanosti. To je na okoli 900 hektarjih gozda, kjer je vegetacija popolnoma uničena in je gozd izpostavljen eroziji ter razraščanju tujerodnih invazivnih vrst. Zajeten del gozda na Krasu je bil tudi ob pomoči prostovoljcev že obnovljen. V dveh letih je bilo obnovljenih 232 hektarjev pogorišča.

pogozdovanje obnova gozda Kras | Avtor: Profimedia Profimedia

dezurni@styria-media.si
 

Komentarjev 11
  • Kmodri_ 18:21 30.november 2024.

    Ko bodo uvedli davek na nepremičnine bomo uvedli prepustnice za vstop v gozd!

  • alen04 13:55 30.november 2024.

    Zurnal, prosim jebi se ti in Hrvati, pizda a res druge priumerjave nimaš??? Mater si patetičen. Vedno imaš samo Hrvaško za primwerjavo....pa daj no, a res ne nese dlje Zurnačl??? Samo do nosa gre???? Fak si bvednik. Še objektivne primerjve ...prikaži več ne premoreš, jebeni Zurnal.

  • jan631 11:33 30.november 2024.

    Kakšna budala je napisal ta članek. Če, bi lahko to delali vsi Slovenci. Si znate predstavljat, kaj bi se zgodilo ko bi ta drhal drla v gozdove in nabirala žir? Lastniki gozda pa bi lahko samo milo gledali kako vam ...prikaži več uničujejo gozd. V Sloveniji je več kot 80% gozdov v privat lasti. Mogoče je to razmerje na Hrvaškem drugačno in je takšen sistem možen, pri nas nikakor ne. Ne moreš lastniku gozda nalagat samo davke, plodovi gozda, pa so od vseh.

Sorodne novice