Z današnjim srečanjem glavnih tajnikov LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS, na katerem so se dogovorili o načinih srečevanj in usklajevanj v prihodnje, so odprta vrata za začetek vsebinskih pogajanj glede nove koalicije. Kot je pretekli teden dejal drugouvrščeni na parlamentarnih volitvah Marjan Šarec, so se z izvolitvijo prvaka NSi Mateja Tonina za predsednika DZ pokazali obrisi mogoče koalicije med LMŠ, SD, SMC, SAB, DeSUS in NSi.
Referendum pri NSi
Predlog Pahorja do 22. julija
Kot predsednik državnega zbora se bo Tonin jutri sestal s predsednikom Pahorjem, ki bo preveril, kdaj lahko začne posvetovanja s predsedniki poslanskih skupin glede imenovanja novega mandatarja. V petek je začel teči tridesetdnevni rok, Pahor mora mandatarja predlagati najkasneje do 22. julija.
Janša: Mi ne prehitevamo
Marjan Šarec je medtem sporočil, da ima LMŠ že 50 strani osnutka koalicijske pogodbe, ki bo podlaga za prihodnja usklajevanja. Na drugi strani pa v SDS s pogajanji čakajo. "Mi ne prehitevamo," je dejal prvak SDS Janez Janša.
"Le Nova Slovenija ve, kaj piše v našem programu"
Ob tem je navedel, da so doslej sicer že opravili več pogovorov z drugimi strankami, ni pa želel povedati, s katerimi. "Res pa je, da je samo Nova Slovenija prišla z odprtimi vprašanji, na ta način, da so vedeli, kaj piše v našem programu, mi smo vedeli, kaj piše v njihovem, kje so stične točke in razlike," je dejal Janša.
Obenem je ocenil, da bo verjetno pogovor v širšem obsegu tudi z vsemi ostalimi strankami s ciljem oblikovanja koalicijske pogodbe možen šele v drugi fazi. Kot je navedel, gre namreč v prvem krogu za testiranje, ali so stranke pripravljene na podpis koalicijske pogodbe in ali imajo ustrezne kadrovske vire za ta mandat, v katerem da bo treba voditi tudi svet EU. "Ni pomembno samo, da nekdo nekaj napiše na papir, za nas je pomembno tudi, ali imajo ljudi, ki so sposobni voditi ne samo ministrstva, ampak tudi ustrezne sestave sveta EU. Če ugotovimo, da takšna pripravljenost obstaja, v naslednji fazi pridejo na vrsto vsebinska usklajevanja," je pojasnil.
Koalicijska pogodba pripravljena tudi pri SDS
Dodal je, da ima SDS predlog koalicijske pogodbe pripravljen, da imajo pripravljenih 14 pogajalcev z ekipami in da lahko ta proces zelo hitro izpeljejo.
Glede omenjenih pogovorov med šestimi strankami, ki jih vodi Šarec, pa je dejal, da so vsi pogovori koristni. "Če se kakšna dilema odpravi že prej, preden stečejo formalni postopki, pač toliko bolje, bodo ti postopki hitrejši. Če se ugotovi, da nekdo drug lahko sestavi večino prej, ne pa mi, ki smo zmagali na teh volitvah, potem se mi s tem ne bomo niti ukvarjali. Tako da noben pogovor ni odveč," je še dejal Janša.
Jansha bo dva meseca izvajal program, potem pa se bo zopet šel partizane in domobrance. Tisti, ki mu verjame, dela škodo sebi in vsem nam.
Šiptar Janša je edino sposoben speči kakšen burek!
S tem tipom je nekaj resno narobe...