"Otvoritev bazena Ilirija bo 30. januarja," je na zadnji novinarski konferenci ob koncu leta obljubil ljubljanski župan Zoran Janković. Končno bi lahko rekli, izgradnja tega veličastnega plavalnega centra se je namreč podaljšala za dobro leto. Družba Makro 5 gradnje je gradbena dela začela spomladi leta 2022, takrat so napovedali, da bo otvoritev oktobra 2023.
V dveh letih in pol, kolikor so ga gradili, so podpisali kar 16 aneksov k pogodbi, skupna vrednost projekta gradnje kopališča se je zvišala s prvotnih 53 milijonov evrov na 57 milijonov.
Kako poteka gradnja, smo na Žurnalu preverili marca, z reportažo o nastajanju tega res veličastnega objekta. Takrat so nam na MOL-u zagotovili, da se bodo Ljubljančani na Iliriji lahko kopali poleti.
Za tem so začetek obratovanja napovedali za november, vendar šele zdaj lahko rečemo, da je Plavalni center Ilirija dobiva res dokončno podobo. Sodoben večnamenski plavalno-športni center na vogalu Celovške in Bleiweisove ceste bo služil mestu, regiji in državi in bo s svojimi prostorskimi možnostmi omogočal vrhunske pogoje za kakovosten trening vsem nivojem reprezentanc Slovenije in klubom iz območja mesta ter izvajanje domačih in mednarodnih tekmovanj in prireditev s področja vodnih športov ter seveda tudi rekreativnim plavalcem, so zapisali na mestni občini Ljubljana.
S Celovške ceste je zdaj že lepo videti (fotografija zgoraj) prenovljeno pročelje Bloudkove stavbe, edino, kar je še ostalo po rušitvi starega bazena kopališča. V tej stavbi, zgrajeni leta 1928, ostaja vhod na kopališče, pred njo bo pokriti javni trg s kavarnico na levi strani vhoda. Na vrhu strehe bo plavalce znova pričakala skulptura Plavalke, z modernejšo motiviko sicer replika kipa znamenitega slovenskega kiparja Franeta Goršeta. Original je bil namreč leta 2007 ukraden. Takoj po vstopu skozi vrata starega objekta v kopališče si bodo tako obiskovalci lahko ogledali še Bloudkov muzej.
Olimpijski bazen pripravljen čaka prve kopalce
Če v okolici objekte tečejo še zadnja, "kozmetična" dela, je 50-metrski bazen pripravljen in v njem je 2.860 kubičnih metrov vode. Tribuna olimpijskega bazena bo sprejela okoli 1000 gledalcev in še 100 na VIP loži. Ob velikem bazenu je še manjši, dvonivojski, trenažni bazen.
Poleg pokritih bazenov bodo na zunanji ploščadi še manjši bazen in čofotalnik - tobogana ne bo - ter igrišče za odbojko na mivki in tekaška steza. Pod ploščadjo je enoetažna garaža, v njej pa 311 parkirnih mest - nekaj so jih namenili bližnjim stanovalcem, abonentom.
Nov športni center, ki bo poleg pokritega olimpijskega bazena in trenažnega bazena z vsemi spremljajočimi obsegal še večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe.
Lattermanov podhod še poseben izziv
Objekt se namreč nahaja pod dvotirno progo na eni najbolj obremenjenih železniških povezav v Sloveniji. Gradnja podhoda je potekala s tehnologijo podrivanja in sprotnim izkopavanjem materiala, kar je omogočilo neprekinjenost železniškega prometa. Gre za najdaljši tovrstni objekt zgrajen s tako tehnologijo v Sloveniji. Objekt je zasnovan kot škatlasta armiranobetonska konstrukcija. Spodaj si lahko ogledate posnetek te zahtevne gradnje.
dezurni@styria-media.si
ta grdobija še v BTC ne bi pasala, ne pa v center Ljubljane....
grdo k svina...
kr ornk so zajebal s tem grdim objektom, ki bolj spominja na kak hanger....in to grejo zgradit praktično v center Ljubljane....še najhujš pri vsemu, je pa tista modra nagravžna streha s tisto sončno elektrarno na strehi...fuj za bruhat...sicer bi bil… ...prikaži več objekt lahko malo lepši, če ga Jankovic ne bi oklestil na minimum, tko bo pa zdej zgledalo kot neka na pol dokončana industrijska hala...slabo...