Prošnja. Kurnik je Radaka z MDDSZ prosil, da bi delavci iz Kočevja, ki so gladovno stavkali, dobili začasno bivališče kje v Ljubljani. Radak rešitve ni mogel obljubiti, dejal pa je, da bo prošnjo predal pristojnim.
“Trenutne razmere, v katerih so se znašli migranti, predvsem v Ljubljani, so nevzdržne,” pravi Andrej Kurnik iz socialnega centra Rog in dodaja, da potrebujemo nove mehanizme za njihovo vključevanje v družbo. Na včerajšnjem posvetu na temo Ljubljana – mesto globalnih državljanov so se osredotočili predvsem na delovne migrante, ki po Kurnikovih besedah živijo in delajo v katastrofalnih razmerah.
Pripravljajo spremembe
V socialnem centru ugotavljajo, da težave pri delavcih nastanejo, ker je zakonito bivanje povezano z delovnim dovoljenjem, to pa z delodajalci, ki delavce pogosto izkoriščajo. Po njihovih besedah imajo delavci težave tudi z osebnim delovnim dovoljenjem, za katerega lahko zaprosijo po dveh letih. Takrat namreč nastopijo problemi z veljavnostjo vizuma za bivanje v državi.
“Tudi mi se zavedamo težav in jih poskušamo reševati,” je o razmerah delavcev povedal Radivoj Radak z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ). Dodal je, da bodo aprila začele delovati informativne točke za delovne migrante, v pripravi pa so spremembe zakonodaje, ki bi izboljšale bivanjske razmere delavcev in odpravile težave z osebnimi delovnimi dovoljenji.
Z Bosno in Hercegovino poleg tega pripravljajo sporazum, na podlagi katerega bodo bosanski delavci za delo v Sloveniji dobili triletno delovno dovoljenje, nato pa bo sledila polletna prekinitev dela. Za delo bodo nato lahko znova zaprosili. Kurnik je na namere ministrstva dodal, da jih bodo proučili in pripravili pripombe.