O težavah z digitalnimi boni za starostno skupino 55 in več smo že poročali. Pobude za izvedbo oceno diskriminatornosti določb Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti (ZSDV), ki določa prejemnike digitalnih bonov ’22, je prejel tudi zagovornik načela enakosti. Pobudniki so izpostavili, da so bili ljudje, stari 55 let in več, diskriminirani v primerjavi s skupino osnovnošolcev, dijakov in študentov, ki so prejeli digitalne bone ’22.
Zagovornik je v svoji oceni ugotovil, da skupini nista v primerljivem položaju, ker se pri vsaki od njiju z različnima ukrepoma zasleduje drugačen cilj. Zato je ocenil, da različna ureditev pridobitve bona ’22 za starejše od 55 let in za šolajoče ne pomeni diskriminatornosti predpisa zaradi starosti.
Po oceni zagovornika ukrepa, tako za starejše kot mlajše, sodita med spodbujevalne ukrepe. Opozarja pa, da mora zakonodajalec pri sprejemanju spodbujevalnega ukrepa slediti določbam 17. in 18. člena ZVarD. "Dodeljevanje (denarnih) ugodnosti mora biti namreč po zakonu utemeljeno na analizah, ki dokazujejo in upravičujejo dejansko potrebo po odpravi manj ugodnega položaja oseb z določeno osebno okoliščino. Zagovornik je ugotovil, da potrebne analize, ki bi dokazovale manj ugoden položaj oseb, ki bi tak bon potrebovale, niso bile opravljene," so zapisali v uradu zagovornika.
Zagovornik je opozoril, da mest na tečajih ni dovolj, da bi lahko bili do denarne ugodnosti v višini 150 evrov upravičeni vsi, ki so stari 55 let ali več. Poleg tega se pri tem ne preverja dejanske potrebe po dvigu digitalne pismetnosti pri posamezniki, kot tudi ne njihovo premoženjsko stanje. "Na pet tisoč mest se namreč ne bi nujno prijavili posamezniki, ki bi to najbolj potrebovali, temveč tisti, ki bi na prijavno mesto prišli med prvimi. Nekateri, ki se zaradi osebnih okoliščin, kot so gibalna oviranost, premoženjsko stanje, kraj bivanja ipd. ne bi uspeli prijaviti na tečaj, čeprav so del ciljne skupine upravičencev, očitno ne bi imeli možnosti dostopa do ukrepa pod enakimi pogoji kot osebe, ki takšne okoliščine nimajo. Hkrati se tistim, ki imajo ustrezne digitalne kompetence, teh ne bi upoštevalo, s čimer bi bili postavljeni v slabši položaj zaradi svoje izobrazbe," še izpostavljajo.
Zagovornik predlaga, da bi bilo smiselno denarno subvencijo za nakup računalniške opreme dodeliti posameznikom, ki denarno pomoč dejansko potrebujejo zaradi slabega premoženjskega stanja. Slednje velja za obe skupini upravičencev, tako starejše od 55 let kot tudi učence, dijake in študente.
Golobizem.
To je tisto. kar sem pisal takoj ob prvih zapletih zaradi teh bonov...Da lahko vsak starejši od 55 let uspešno toži državo zaradi tega, ker ni imel možnosti prijave na ta teča,j. ki je pogoj za pridobitev bona..
Bone vsem, ne samo dijakom in starejšim, ostali so pa diskriminirani!