Turizmu se je pred začetkom poletne sezone napovedoval črn scenarij, številni turistični delavci so trepetali za svojo prihodnost. Med njimi so bile med glasnejšimi turistične agencije, ki so se že pred krizo soočale z ne tako svetlimi napovedmi, češ da se bo v prihodnosti vse več ljudi odločalo za potovanja v lastni režiji, same pa naj bi pristale na smetišču zgodovine. A letni rezultati v preteklih letih so dokazovali nasprotno, saj so se agencije trdno zasidrale na slovenskem turističnem trgu in dosegale rekordne številke. Kot pravijo sedaj, pa stanje niti ni tako kritično. Rešujejo jih turistični boni in predvsem to, da so v krizo zajadrali v dobri poslovni kondiciji.
Da jih prihodnost ne skrbi, so jasni tudi v agenciji Palma: "Če kdaj, je sedaj čas, da se gostje ponovno vračajo k agencijam, saj vedo, da imajo na drugi strani 24/7 sogovornike, ki poskrbijo za vsakega gosta. Pred korono se je marsikdo ukvarjal z organizacijo počitnic in potovanj kar sam, sedaj pa se težko pogaja in dogovarja s sistemi, saj odzivov skoraj ni. Mi smo poslovali, čeprav okrnjeno, ves čas, bili na voljo za vsa vprašanja in pomisleke in bili tudi velikokrat strelovod za vse stiske in skrbi, ki so se potnikom porajali. V našem stabilnem 30 letnem poslovanju smo pripravljeni na novih 30 let."
Sezone ne bodo rešili niti boni
Poslovanje v letošnjem letu je okrnjeno in tudi turistični boni ne morejo nadomestiti izpada preteklih mesecev, česar se pri agencijah zavedajo. "Sezona vsekakor ni in ne more biti rešena. Povpraševanja s preteklimi leti žal ni mogoče primerjati. Rezervacije se ne delajo za odhode, ki so, recimo, več kot mesec dni pred začetkom storitve, ampak s svojo odločitvijo stranke čakajo, kolikor dolgo se da, saj odločitve sprejemajo glede na trenutno epidemiološko sliko tako v Sloveniji kot na izbrani destinaciji," razlagajo na agenciji Kompas.
Čeprav je njihovo delo bolj obsežno kot prejšnja leta, bo po besedah Sončkove predstavnice njihove poslovanje "zelo daleč od lanskih, rekordnih, številk". Kot pove, je povečano delo med poletjem moč pripisati mnogim odpovedim aranžmajev zaradi nerealiziranih poletov in selitev gostov v druge hotele, ker hotelske verige optimizirajo svoje poslovanje tako, da odprejo le del nastanitvenih kapacitet.
Nekaj dodatnega dela jim povzročajo še turistični boni, saj se letos srečujejo tudi s potniki, ki niso vešči potovanj in potrebujejo več posvečanja.
Slovenci najraje v ...
Kot govorijo številke nastanitev in podatki o koriščenih turističnih bonih, večina Slovencev tudi te dni dopustuje doma. To potrdijo tudi agencije.
"Letošnja sezona bo zapisana predvsem Sloveniji, v prvi vrsti zato, ker želijo ljudje izkoristiti turistične bone oz. ker se tu počutijo varneje. Slednje je sicer lahko v primerjavi s praznimi plažami npr. Hrvaške ali Grčije tudi drugače, a je vzdušje zaenkrat povsem mirno in počitniško. Največje povpraševanje je po Obali, termah, Goriških brdih, Posočju …, kjer ni več na voljo prav vsega, kar si gostje morda zaželijo. A Slovenija ima še veliko lepih kotičkov, ki jih odkrivamo z našimi gosti, nenazadnje tudi prestolnico, ki je lahko odlično izhodišče za dnevne izlete," razlaga sogovornica iz Sončka.
Medtem so številni tradicionalno odšli na Hrvaško, nekaj pa je tudi takšnih, ki so se odpravili v bolj oddaljene države. Zaradi ugodne epidemiološke slike in ustreznih ukrepov je predvsem Grčija tista država, kamor Slovenci te dni radi pobegnejo na dopust. Čeprav je določena mera bojazni in pomislekov med potniki pred potovanji še vedno prisotna, so po besedah agencij vsi odzivi, ko se ljudje vrnejo s potovanj, zelo dobri.
"Grčija se je odlično pripravila na prihod turistov, tako da se vsi protokoli, ki so predpisani v zvezi s preprečevanjem širjenja okužbe z novim koronavirusom, izvajajo dosledno, profesionalno in nevsiljivo. Pravijo, da je letos na grških otokih še posebej čarobno, saj ni gneče, ni težko najti najboljše mize za najboljši sončni zahod ali najboljšega ležalnika za uživanje ob morju ali preprosto slišati tišine in pripovedovanje vetrov," so slikoviti pri Kompasu.
Poleg Grčije, Hrvaške in Slovenije so po pričevanju Palmine predstavnice za slovenske popotnike zanimive tudi sosednje države npr. Madžarska z Balatonom, pa Avstrija s svojimi čudovitimi pohodnimi potmi in jezeri, prav tako se vrača zanimanje za Italijo, ki je uspela zajeziti širjenje virusa in se počasi odpira.
"Tukaj je še Švica, ki je v poletnem času že tako ali tako bila priljubljena pri Slovencih, pa Francija, Nizozemska, Nemčija. V septembru se vračamo na Islandijo, pa v Skandinavijo in na Baltik," načrte za prihodnost predstavi Nena Kraševec Mišič, ob čemer poudari, da bodo potovanja in počitnice organizirali le tja, kjer je zdravstvena slika pod nadzorom. Zato tudi bolj oddaljene, eksotične države, ki so v veliki primerov na rumenem seznamu, še čakajo na svojo priložnost predvsem v jesenskem delu sezone.