Kolesarska pot v Prekmurju, imenovana Pot užitka, je zaradi nezahtevnosti priljubljena predvsem pri nezahtevnih kolesarjih in družinah. Pot je dolga 38 kilometrov in je krožna ter poteka po ravninskem območju. Skupna višinska razlika, ki jo je potrebno premagati na celotni trasi poti, znaša le 185 metrov.
Na sami poti na kolesarje ne pretijo nobene nevarnosti, pozorni morajo biti zgolj na promet, saj krajši del poti poteka po običajni lokalni cesti. Večji del poti je sicer speljan po kolesarskih povezavah, ki so v celoti označene bodisi s smernimi tablami bodisi z informacijskimi tablami.
Dnevno tudi 80 kolesarjev
V izogib gneči se na pot odpravite izven poletnih počitnic in dopustov, saj po besedah TIC Moravske Toplice in Murska Sobota takrat beležijo največji obisk. Daniel Ulčar iz Zavoda za kulturo, turizem in šport Murska Sobota sicer obisk poti priporoča "tekom celotne kolesarske sezone, od sredine aprila do sredine oktobra, saj je pot ob vsakem času slikovita in odeta v barve letnega časa".
Po ocenah TIC "prevladujejo domači gostje ter domačini, v zadnjem obdobju pa se v sled promocije poti dviga tudi število tujih gostov". Nasploh število kolesarjev, ki se seveda spreminja na račun vremena in trajanja zime, na letni ravni narašča. "Od zgodnje pomladi do pozne jeseni se v TIC v Moravskih Toplicah in Murski Soboti dnevno oglasi nekje med 40 in 80 kolesarjev, ki imajo svoja kolesa, ali pa si jih izposodijo. Veliko je tudi stalnih gostov in kolesarjev, ki pot že dobro poznajo, in se zato redkeje oglašajo v TIC," pravi Ulčar in s tem namigne, da je število obiska morda še višje.
Ali so to tuji ali domači gosti, po besedah Ulčarja Pot užitka vsi zapuščajo z lepimi spomini: "Odzivi kolesarjev, ki prevozijo kolesarko pot so pozitivni, še posebej so navdušeni nad bogato turistično ponudbo na in ob trasi poti.“
Na poti številne zanimivosti
Že pred začetkom kolesarske poti se lahko za krajši čas ustavimo v prestolnici Prekmurja - Murski Soboti, kjer imamo možnost obiskati Pokrajinski Muzej Murska Sobota v Soboškem gradu in si ogledati zgodovino Pomurja. Grad se nahaja sredi čudovitega angleškega parka. V centru mesta si je možno ogledati tudi Galerijo Murska Sobota z aktualnimi razstavami slovenskih in svetovnih mojstrov likovne umetnosti, Evangeličansko cerkev Murska Sobota, Trg Zmage in Hotel Zvezda, kjer so s hotelskega balkona leta 1919 razglasili Mursko republiko.
Iz centra Murske Sobote se odpravimo proti vasi Markišavci, od koder nas pot vodi do Polane, kjer lahko obiščemo Lovenjakov dvor in ekološko Kmetijo Vratarič. Naslednje naselje na poti so Černelavci. Tam se odpravimo nazaj proti Murski Soboti, mimo trgovskega centra Maximus in Srednješolskega centra proti vasi Krog in naprej do Broda na Muri, kjer vstopimo na območje Nature 2000 in Unescove dediščine. Iz Kroga nas pot vodi do Bakovcev, kjer zavijemo nazaj proti Murski Soboti. Tam si ob Soboškem jezeru ogledamo interaktivno razstavo v Expanu ali se razmigamo v gibalnem parku. Mimo Soboškega jezera se peljemo do Letališča Murska Sobota, in če imamo srečo, lahko občudujemo vragolije mojstra akrobatskega letenja Petra Podlunška. Tudi tu se lahko odpočijemo in posedimo v senci dreves.
Od letališča nas pot vodi v Rakičan, kjer se nahaja Dvorec Rakičan. Če smo nekoliko nostalgični, si lahko privoščimo vožnjo s kočijo ali ježo, lahko pa se tudi ustavimo in počijemo v Rakičanskem parku.
Iz Moravskih Toplic se peljemo nazaj proti Murski Soboti. Ustavimo se v Martjancih, kjer stoji biser kulturne dediščine, cerkev Sv. Martina s freskami Janeza Aquile. Naprej se pot nadaljuje skozi Nemčavce in mimo nakupovalnega središče BTC City Murska Sobota v Mursko Soboto.
Občina Murska Sobota želi razširiti kolesarski turizem
Kolesarski turizem tudi v Murski Soboti postaja vse pomembnejša turistična panoga. Na občini načrtujejo, da bo ta "z nadaljnjo rastjo števila obiskovalcev, razvojem kolesarske infrastrukture in novih kolesarskih produktov ter dvigom ravni storitev za kolesarje gotovo postala še pomembnejša".
Navajajo, da je v turističnem smislu najpomembnejša kolesarska povezava prav Pot užitka, ki je bila vzpostavljena leta 2012. S slednjo se namreč "kolesarsko omrežje navezuje tudi na ostale turistično zanimive kolesarske povezave v neposredni okolici, kot so Murska kolesarska pot, poti Zacumprala si me, Slatka pout, Termalna pot in Pot svetovnega rekorda".
Čezmejno sodelovanje
Vse ljubitelje kolesarstva v Pomurju bo v prihodnje razveselila tudi navezava območnega omrežja na evropsko kolesarsko povezavo EuroVelo 13. Mestna občina Murska Sobota namreč trenutno s svojim Zavodom za kulturo, turizem in šport Murska Sobota sodeluje v projektu čezmejnega sodelovanja z madžarsko IronCurtainCycling (Kolesarjenje ob Železni zavesi).
Namen tega projekta je razviti kolesarski turizem v slovensko-madžarskem obmejnem območju, s tem namenom bo vzpostavljena medsebojno povezana in označena mreža kolesarskih poti ter nova kolesarska ponudba. Zgrajene bodo nove kolesarske povezave, označene kolesarske poti, vzpostavljeni bodo novi kolesarski centri, e-polnilne postaje, kolesarjem prijazne nastanitve, počivališča in tudi muzej železne zavese. Prav tako bo pripravljena tudi skupna kolesarska karta in mobilna aplikacija ter različne tematske poti. Na novo pa bodo oblikovani tudi turistični paketi.
Moravske Toplice so resnično primerne za kolesarjenje ,saj imajo urejene (delno) kolesarske poti .