Letošnje tekmovanje, ki ga je AMZS organizirala četrtič, je naletelo na zelo dober odziv. Spletni test, ki je bil vstopnica v samo tekmovanje, je namreč rešilo več kot 4.500 mladih voznikov (za te štejejo mlade v starosti od 18 do 26 let), kar je 1.200 udeležencev več kot lani. Med njimi so izbrali 50 deklet in fantov, ki so se pomerili v polfinalu, deset finalistov in finalistk pa je na vajah, s katerimi so preskusili njihovo vozniško znanje in sposobnost ukrepanja ob prometni nesreči, na finalu pokazalo, kdo je najboljši.
Z najboljšima mladima voznico in voznikom smo se tudi pogovorili.
Kakšni so vtisi po zmagi. Kaj menita o tekmovanju?
Matej: Tekmovanje je nekaj čisto novega za vsakega voznika. Takšnih izzivov nisi še nikoli prej srečal in jih moraš uspešno opraviti. To se mi je zdelo najbolj zanimivo pri tekmovanju.
Petra: Tudi sama imam enako mnenje. Hitro se moraš privajati tudi na različne avtomobile, ki se jim v običajnem vozniškem življenju ne, tako da s to izkušnjo postaneš bolj prilagodljiv voznik.
Zakaj sta se odločila za sodelovanje? Kaj sta pričakovala od tekmovanja?
Petra: Sestra, ki je bila na tekmovanju lani, me je prepričala, da se ga letos udeležim jaz, ker je dobra izkušnja.
Matej: Seveda gre za nabiraje vozniških izkušenj nasploh, pa tudi nagrade so privlačne (smeh).
Kaj menita, da lahko kot zmagovalec tekmovanja storita za več varnosti v prometu?
Matej: Lahko poskušam biti čim boljši zgled vsem voznikom na cesti.
Petra: Trudim se čim boljše voziti, da sem za zgled drugim.
Kaj menita, da jo bilo odločilno za zmago na tekmovanju?
Matej: Rekel bi, da konstantnost skozi vse naloge.
Petra: S tem se strinjam.
Kaj po vajinem mnenju pomeni biti dober oziroma varen voznik?
Petra: Da si čim boljši vzor drugim. Da se trudiš dobro reagirati v prometu v vsaki situaciji.
Matej: Dober zgled vsem drugim voznikom. Da se lahko od tebe kaj naučijo.
Kakšni so vtisi iz šole vožnje in tečaja varne vožnje?
Petra: Zdi se mi, da tečaj varne vožnje dobro pomaga. Kako denimo reagirati na splozkem cestišču in podobno. Tega v avtošoli ne spoznaš tako podrobno.
Matej: Šolanje je gotovo najbolj pomemben del vožnje avtomobila. Tedaj pridobiš določene navade, ki se jih držiš vse vozniško življenje.
Kakšna je bila vajina prva vožnja z vozniškim izpitom?
Petra: Pri šestnajstih letih sem začela voziti s spremljevalcem, tako da je bila vožnja v začetku zelo kontrolirana. Zdi se mi, da sem tudi z vozniškim izpitom že v začetku vozila dokaj normalno, saj sem imela vozniške izkušnje že od prej.
Matej: Iskreno rečeno se prve vožnje niti ne spomnim več.
Kaj vama dejansko osebno pomeni avtomobil? Kako gledata na osebno mobilnost? Je avtomobil nujen ali bi ga raje nadomestila z drugimi oblikami prevoza?
Petra: Za zdaj težko rečem. Od mojega doma na Viru pri Domžalah do Ljubljane so povezave kar dobre, do nekaterih drugih krajev pa je brez avtomobila zelo problematično priti. Sploh na daljših razdaljah se v Sloveniji zelo podaljša čas potovanja. Zaenkrat se mi zdi, da je osebni avtomobil še precej nujen, vsaj za mlade.
Matej: Avtomobil je gotovo primarnega pomena, vsaj za osnovni transport. Največ pomeni, da si lahko sestaviš svoj urnik voženj.
Kaj menita o prihodnosti mobilnosti? Kakšna bi po vajinem mnenju naj bila?
Matej: Zdaj čakamo na avtonomne avtomobile, potem pa v zrak.
Petra: Se strinjam.