Avtobus se je danes ustavil na Kongresnem trgu v Ljubljani. Predsednica skupine za spanje Leja Dolenc Grošelj je ob tej priložnosti na novinarski konferenci pojasnila, da več kot polovico prometnih nesreč povzročijo mladi vozniki ponoči, ki se na vožnjo odpravijo nenaspani. Manj kot pet ur spanja ponoči za kar sedemkrat poveča možnost zaspanosti med vožnjo.
Težave s spanjem globalna epidemija
Koordinatorica projekta Wake-Up Bus v Sloveniji Barbara Gnidovec Stražišar je poudarila, da je avtobus del evropskega projekta, ki poteka pod okriljem Evropskega združenja za raziskavo spanja. Njegov namen je ozaveščanje javnosti o preveliki utrujenosti, ki je lahko vzrok številnih prometnih nesreč zaradi zaspanosti za volanom.
Poklicni vozniki so izpostavljeni visokemu tveganju
V ta namen so po njenih besedah izdali tri izobraževalne zloženke, in sicer o prekinitvah dihanja v spanju, zloženko za poklicne voznike, ki spadajo v skupino ljudi z visokim tveganjem za prometno nesrečo zaradi zaspanosti za volanom, in zloženko za vse voznike in udeležence v prometu z navodili, kako prepoznati zaspanost za volanom in kako ukrepati.
Tudi policija podpira projekt Wake-Up Bus, zato je Matjaž Leskovar z Generalne policijske uprave v svojem nagovoru vsem med drugim svetoval, naj se na daljšo pot odpravijo spočiti in naspani, če pa med vožnjo postanejo zaspani, naj si privoščijo krajši počitek. Poleg tega je izpostavil, da naj se, če so podnevi preveč zaspani in utrujeni, po pomoč obrnejo k svojemu zdravniku.
Pobudnica projekta je Marta Gonçalves iz portugalskega združenja za spanje, zato je avtobus začel svojo pot v Portu; sklenil jo bo v Bruslju, kjer bodo strokovnjaki za motnjo spanja poskušali tudi evropske poslance ozaveščati o problematiki prevelike dnevne zaspanosti.