V sodelovanju z zdravstvenimi strokovnjaki s namreč kombi MAN TGE predelali v potujoči laboratorij za izvajanje testiranj na okužbo z virusom SARS CoV-2. Pravijo, da se bo mogoče z laboratorijem na kolesih pripeljati neposredno v žarišče okužbe in na mestu opraviti več kot 500 hitrih PCR testov na vozilo na dan.
Poleg testiranja na mestu okužbe je ključnega pomena tudi izvajanje hitrih testov z napravami za molekularno diagnostiko »vivalytic«, ki so jih razvili pri Boschevem medicinskem oddelku. Za test je namreč povprečno potrebnih 39 minut, s čimer se Boscheve analitske naprave uvrščajo med najhitrejše, ki so trenutno na voljo. Celotni postopek od odvzema do priprave in analize vzorca zato traja manj kot uro.
Mobilnost kot prednost
Posebna prednost MAN-ovega kombija je tudi mobilnost, saj se lahko po potrebi hitro odpelje tja, kjer ga potrebujejo. Poleg tega hkrati omogoča tudi izvedbo štirih postopkov: jemanja vzorcev z vatiranimi paličicami, testiranja, analize izidov in komunikacijo z zdravstvenimi ustanovami. Rezultati testov se namreč iz analizatorjev takoj digitalno prenesejo na prenosni računalnik, z njega pa ga lahko osebje takoj pošlje v pristojne zdravstvene ustanove ali pa k testirani osebi.
Pri MAN-u so pripravili dve različici kombija, manjšo s standardno medosno razdaljo in največjo dovoljeno maso 3,5 tone in večjo s podaljšano medosno razdaljo in največjo dovoljeno maso 5,5 tone. Obe različici sta opremljeni s posebnimi nosilci za analizne naprave, daljša pa razpolaga tudi s posebnim prostorom za jemanje brisov. Obe različici sta opremljeni tudi z MAN-ovim telematskim vmesnikom za povezavo s spletom.
Pri MAN-u so sicer prva dva mobilna laboratorija že izdelali, uporabljati pa ga je mogoče povsod po Evropi, saj rezultate analiznih naprav priznavajo v vseh evropskih državah.
Dobrodošel, samo ne vem, če bo lahko od mene tudi cel odpeljal