Opozorilo: Približno eden od desetih zaradi tega tudi umre

Foto: Profimedia
Strokovnjaki še opozarjajo, da se večina bolnikov s KOPB tega ne zaveda.
Oglej si celoten članek

Če imate kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB), vam lahko cepljenje proti gripi reši življenje, opozarjajo strokovnjaki v nedavno objavljeni študiji in opozarjajo, da se tega tega na žalost večina bolnikov ne zaveda. 

Do 100 tisoč bolnikov Bolezen, ki jo mnogi pripisujejo staranju, čeprav to ne drži

Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) namreč povzroča vnetje v pljučih, kar se lahko poslabša zaradi gripe. "Približno eden od desetih umre, eden od petih pa razvije kritično bolezen, ki zahteva sprejem na enoto intenzivne nege v bolnišnici," je pojasnila vodja raziskave dr. Sunita Mulpuru iz Bolnišnice Ottawa v Kanadi.

Treba je opozoriti, da cepljenje proti gripi zmanjša verjetnost hospitalizacije zaradi bolezni povezanih z gripo za 38 odstotkov, še piše v raziskavi. 

Zdravje Je kašelj za kadilce nekaj normalnega?

KOPB je kronično obolenje dihal

"Za bolezen so značilni kratka sapa, kroničen kašelj ter povečano nastajanje sluzi in izpljunkov, " pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Dodajajo, da je kajenje cigaret daleč najpogostejši vzrok za bolezen. 

Kronični bronhitis, bronhiolitis in emfizem

Zaradi sprememb v sami sluznici v velikih sapnicah nastaja veliko sluzi, ki jo bolnik vsak dan izkašljuje. Cigaretni dim poškoduje tudi male dihalne poti, katerih premer je manj kot 3 mm. V tem primerugre za kronični bronhitis. 

Foto: Profimedia Kajenje Zaradi vpliva cigaretnega dima se le-te brazgotinijo in zožijo - govorimo o bronhiolitisu. Poleg dihalnih poti pa so pri KOPB prizadeti tudi nežni pljučni mešički, kjer sicer kisik prehaja iz vdihovanega zraka v kri. Pljučni mešički propadajo, med njimi pa nastajajo votlinice – govorimo o emfizemu.

Prostori, zapolnjeni z zrakom, so lahko tudi večji - emfizemske bule. "Opisane spremembe vodijo v napredujočo zaporo dihal, ki pa žal ni odpravljiva. Spremembe na pljučih so trajne. Iz vnetih bronhijev se izločajo določene molekule (snovi, ki sicer sodelujejo pri vnetju v pljučih), ki preko krvi preidejo v telesna tkiva in sprožijo propadanje mišic. Bolnik hujša in postane nemočen," opozarjajo na kliniki za pljučne bolezni in alergije. 

Ste vedeli? Kako vemo, ali imamo prehlad ali gripo?

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 20:32 10. Januar 2019.

    Tist, kar se ne preživk brez cepljenja..,naj se cepi. Ostali pa, plodite se ;)

  • 19:55 10. Januar 2019.

    Kronični bronhitis dobijo otroci takoj po cepljenju drgač. Ponavad proti cepljenju za pnevmokoke al pa DTaP

  • 18:58 10. Januar 2019.

    Gripa, gripa, cepljenje, cepljenje. Nabijanje brez primere. Marketinška niša zdravstvene zavarovalnice in države. Po vrh vsega pa še neetično, hermetično …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.