»Mestna jedra povsod po svetu so z eksplozijo potrošništva in rastjo nakupovalnih središč na obrobjih mest začela samevati. Postala so neprijazna do stanovalcev, tudi zaradi zapiranja majhnih trgovinic, kjer so kupili vse potrebno za vsak dan,« opozarja Srečko Barbič (Gibanje Svoboda). Po njegovih besedah je privlačnost mest za bivanje padala tudi zaradi omejenih možnosti dostopa z osebnimi vozili. »Sam mestno jedro vidim kot dušo mesta. Biti mora živahno, privlačno, ponujati prireditve za različne okuse, vsekakor tudi prostor za ulične umetnike. Stanovalcem, ki v mestu ostajajo, pa moramo omogočiti normalen dostop do njihovih domov, parkiranje na obrobju in tudi pomoč pri obnavljanju hiš v kulturno zaščitenih stavbah.«
Ivo Bajec (SDS, NSi, SLS, Zeleni Slovenije) je prepričan, da je oživljanje starega Kranja še ena od težav Kranja, ki se je do sedaj nobena oblast ni lotila sistematično. »Imamo edinstveno mestno jedro ob kanjonu Kokre, kar ne znamo izkoristiti. Kranj mora postati turistični biser, kamor moramo privabiti turiste. Moja politika oživljanja mestnega jedra bo temeljila na turizmu. Uveljavljali bomo predkupne pravice na stanovanjih, ki se prodajajo v mestnem jedru, v njih naredili apartmaje in sobe za turiste. Center Kranja bo en sam razpršen hotel. Če bodo v mestu turisti, bo Kranj zanimiv tudi za trgovce in gostince. Ne bo več množice praznih lokalov, Kranj bo zaživel. Če uredimo še kanjon Kokre, zagotovimo ustrezno ponudbo lokalno pridelane hrane, promoviramo turizem na kranjskih kmetijah in pripravimo različne turistične programe, bo kranjsko staro mestno jedro takšno, da se bodo tudi Kranjčani spet s ponosom vračali nazaj v mesto.«
Da bo skrbel za nadaljnje oživljanje starega mestnega jedra, obljublja tudi Matjaž Rakovec (SD). »Velik premik za revitalizacijo centra mesta sta prenovi nekdanje pošte in srednje gradbene šole, ki sta sedaj postali podjetniški inkubator Kovačnica, kjer bo delo dobilo okrog 100 mladih in nova glasbena šola, ki je dobila nujno potrebne prostore. Velika težava urejanja prostora v centru mesta je še veljavni zazidalni načrt iz leta 1983. Ta onemogoča modernejši razvoj, zato v MOK, na osnovi konservatorskega načrta za Stari Kranj, že pripravljamo tudi nov Občinski podrobni prostorski načrt za staro mestno jedro. Ob tem pa smo izdelali še katalog urbane opreme in zemljevid gostinskih vrtov za urejanje javnega prostora v starem mestu. Lani smo pripravili dokument razvojnega načrtovanja področja kulture za obdobje 2021–2025, letos je MOK vzpostavila redno sodelovanje vseh javnih zavodov v mestnem jedru z namenom skupnega izvajanja projektov in oživljanja mestnega jedra,« pravi Rakovec. Med projekti in nadaljnjimi aktivnostmi v novem mandatu pa izpostavlja nakup in ureditev Mestne tržnice z nadgradnjo tržnične ponudbe, vzpostavljanje novih parkirnih mest za lažji dostop, širitev Kranvaja s samovozečimi vozili, spodbujanje razvoja trgovine in gostinske ponudbe, izgradnja novega mostu za kolesarje in pešce Pungart–Skalica, dvigalo na Pungert, ureditev kanjona Kokre, nova pot od avtobusnega postajališča nasproti hidroelektrarne Standard do središča mesta z novimi potmi in brvmi, avtomatiziran ogled Kranjskih rovov in drugih znamenitosti, zip-line iz Šmarjetne gore v center Kranja, ureditev razgledne poti Treh stolpov po mestnem obzidju in ureditev stolpa na Vovkovem vrtu v razgledno točko.
»Pogledati je potrebno resnici v oči. V času, ko je Kranj vodil župan Trilar iz Več za Kranj je bilo mesto veliko bolj živi. Vsak dan so potekali razni dogodki pod blagovno znamko Nakupujem v mestu. Trgovine so se začele ponovno odpirati,« pa pravi Aleksander Svetelj (Več za Kranj) in nadaljuje: »Danes je slika spet popolnoma drugačna. Mesto je po več desetletjih zapustila tudi Državna založba Slovenije in celo Pošta. Zagotovo bomo nadaljevali tiste projekte, ki jih je zdajšnja oblast popolnoma opustila in rezultat bo prišel sam od sebe. Leta 2017, 2018 se je število obiskovalcev mestnega jedra začelo dvigati, kar lahko vsak pogleda tudi preko javnih številk in prihodkov podjetij v mestnem jedru. Zdaj spet padajo.«
Zoran Stevanović (Resni.ca) pa opozarja, da center Kranja kot rezultat aktualnega župana postaja kranjski geto. »Poleg nekaj redkih podjetnikov, ki le iz sentimentalnih razlogov še vedno vztrajajo in vlagajo v Kranj in so na različne načine prisotni tudi na naši listi, je center Kranja opustošen, tako poslovno kot kulturno. Skupaj s temi bomo center Kranja ustrezno infrastrukturno povezali, da ne bo zaradi svoje geografske lege deloma »mrtvi žep« ter poskrbeli za ustrezne politike, ki bo center vsestransko vpel v poslovno, družbeno, kulturno in zabavno življenje Kranja.«