Mesto športa in Prešernovo mesto bosta izboljšala svojo pozicijo

Foto: Športna zveza Kranj
Foto: Športna zveza Kranj
Kranj se rad pohvali kot mesto športa in kulture. Zato smo kandidate za župana Mestne občine Kranj vprašali, kako boste še izboljšali razmere za športnike in kulturnike.
Oglej si celoten članek

»Kranj je bil vedno športno mesto, v množici športov pa Kranjčani dosegajo vrhunske rezultate,« izpostavlja Zoran Stevanović (Resni.ca). Ob tem pa pravi, da Kranju manjka ustrezna športna in tudi kulturna infrastruktura. »Tu lahko med drugim izpostavim tako športno kot tudi ustrezno kulturno dvorana. Jasno je, da brez ustrezne infrastrukture ne moremo pričakovati ustreznega razvoja, pri čemer pa je potrebno ustrezno poskrbeti tudi za klube, ki so srce in vodilo kranjskega športa. Kot takšen mora postati to, kar je - center regije, v določenih panogah pa morda celo Slovenije.«

»Kako se bo razvijal šport, kultura, zdravstvo in vse ostale dejavnosti, če nimajo podpore gospodarstva? Klubi, društva za ustvarjanje potrebujejo denar, sponzorska sredstva in donacije. In vsi dobro vemo, da ko imamo denar je vse veliko lažje in dodaten komentar sploh ni potreben,« poudarja Aleksander Svetelj (Več za Kranj).

Matjaž Rakovec (SD) pojasnjuje, da Mestna občina Kranj za šport nameni do 18 odstotkov sredstev, zagotovljenih za družbene dejavnosti, skupaj tako med 4 in 4,5 milijona evrov vsako leto. »Trenutno je v delu tudi projektna naloga oziroma umestitev v prostor za Nacionalni plezalni center z večnamensko športno dvorano Zlato polje in Nacionalni športni center Brdo. V letu 2023 bomo pridobili zemljišče za gradnjo nove ledne dvorane. V novem mandatu pa bomo realizirali idejno zasnovo Športnega mesta na stadionu Stanka Mlakarja ( hokejske dvorane, nova tribuna za nogometni stadion, pokrita atletska tekališča, nove kegljaške steze, osrednje teniško igrišče, sodoben skate park, center športne medicine in parkirišče), zgradili nacionalni plezalni center z večnamensko dvorano za moštvene športe na Zlatem Polju, vzpostavili nacionalni športni center na Brdu pri Kranju, nadaljevali obnovo Športnega parka Stražišče, uredili kompleks NK Bitnje, ustanovili Triglav Pool – zavoda za razvoj športa Triglav Kranj ter nadaljevali povezovanje med športom, izobraževalnim sistemom, turizmom, lokalnim gospodarstvom in občino,« obljublja Rakovec.

»Žalosten je pogled na kranjski stadion, ledeno dvorano, večino športne infrastrukture po krajevnih skupnostih,« pravi Ivo Bajec (SDS, NSi, SLS, Zeleni Slovenije). »Šport in ustrezna športna infrastruktura ter ustrezno financiranje športa morajo biti temelj za zdrav razvoj mladine in preživljanje prostega časa odraslih. Čas je, da začnemo razmišljati o sodobnem športnem centru in financiranju športa na način, kjer bodo imele prednost tiste panoge, ki so med Kranjčani najbolj množične,« pojasnjuje Bajec, ob tem pa dodaja, da je podobno tudi na področju kulture: »Nimamo koncertne dvorane, veliko sredstev gre za Prešernovo gledališče, ki bi ga glede na njegov pomen moral financirati državni proračun. Financiramo kulturna društva, ki ne zmorejo pripraviti niti ene predstavitve svoje dejavnosti v Kranju oziroma lahko da sem do njih krivičen, mogoče jih tudi nihče ne povabi, da bi se predstavili.«

Celotno dogajanje v Mestni občini Kranj bi se moralo po besedah Srečka Barbiča (Gibanje Svoboda) podrediti blagovnima znamkama mesto športa in Prešernovo mesto. »Kranj rabi tako pogoje za množično rekreativno delovanje, kot za vrhunski šport. Zavzemamo se za večnamensko dvorano, primerno MOK, ob obuditvi nekateri površin za rekreacijo ( Sava, Kokra, Trbojsko jezero, Udin Boršt). Že v našem programu smo posebej izpostavili kulturni razcvet naše občine. Ne govorimo le o visoki kulturi, velikanski pomen imajo tudi amaterske dejavnosti. V sodobnem času hitenja in odtujenosti je druženje ljudi pri ustvarjalnih dejavnostih, na primer, v pevskem zboru ali v amaterskem gledališču, nadvse blagodejno. Ljudje se družijo, ustvarjajo, tkejo se prijateljstva in premaguje osamljenost. Ključna naloga je izvedba projekta prenove Prešernovega gledališča, ki je bil v preteklih letih postavljen na stranski tir. Uredili bomo možnost brezplačne uporabe javnih površin za ulične umetnike in kolikor bo le mogoče finančno podprli delovanje amaterskih umetniško-kulturnih skupin.«

SOOČENJE 2022 Poslovna cona Hrastje za visoko tehnološka podjetja, a ne na plečih okoliških prebivalcev SOOČENJE 2022 Bo Kranj le dobil sodobno avtobusno postajo? SOOČENJE 2022 Vsi za več stanovanj, a z različnimi pristopi SOOČENJE 2022 V stari Kranj je treba pripeljati več obiskovalcev SOOČENJE 2022 Ozelenitev potrebna, a drugače zastavljena, trajnostni razvoj pa zelo pomemben SOOČENJE 2022 Pomemben je enakomerni razvoj tako mesta kot podeželja SOOČENJE 2022 Gorenjska bolnišnica sodi v Kranj SOOČENJE 2022 Priseljevanje tujcev tudi letos buri duhove SOOČENJE 2022 Črpanje evropskih sredstev je uspešno, a po nekaterih usmerjeno v napačne projekte

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.