Zdravje > Aktualno
162 ogledov

"Popravil" srce in ga vsadil nazaj

90 tisoč evrov (slabih) bo Klokočovnik dobil za operacije v Izoli. (Foto: Barbar Žurnal24 main
Uspešna zahtevna operacija naših kirurgov ...

Pri bolniku z malignim tumorjem na srcu je predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike UKC Ljubljana Tomislav Klokočovnik z ekipo uspešno izvedel avtotransplantacijo srca.

"Srce je izrezal ter tumor odstranil zunaj prsnega koša, rekonstruiral manjkajočo steno preddvora z biološkim materialom ter "popravljeno" srce ponovno vsadil v prsni koš," so sporočili z ljubljanskega kliničnega centra. Ekipo so poleg Klokočkovnika sestavljali še asistent Matija Jelenc, anesteziolog Dean Pirc, inštrumentarki Jurčič in Hrovat ter perfuzionistka Boža Matušek.

Zunajtelesni krvni obtok 

Operacijo so opravili s pomočjo zunajtelesnega krvnega obtoka v normotermiji, srce pa operirali v posodi z ledom izven prsnega koša. 

Maligni tumorji srca in njihovo operativno zdravljenje sicer niso pogosti, operacije pa so lahko tudi tehnično izredno zahtevne, saj je potrebno odstraniti tumorsko tkivo le do te mere, da je črpalna funkcija srca še mogoča in zadovoljiva. Vseeno pa se s takšnimi operacijami lahko uspešno podaljša in zagotovi kakovost življenja tako prizadetih bolnikov.

Prvo uspešno avtotransplantacijo na svetu je leta 1986 opravil naš znan kirurg Miro Košak.

"Presaditev srca zahteva timsko delo, v katerem sodelujejo kardiokirurgi, kardiologi, anesteziologi, inštrumentarke, perfuzionisti ter številno drugo medicinsko osebje," dodajajo.

Komentarjev 8
  • marabunta 21:36 09.maj 2016.

    škoda, da ga je leta nazaj malo zaneslo z županovanjem, naj ostane v medicini, ker je tam res strokovnjak v svojem poslu in naj to dela še naprej,

  • d 19:50 09.maj 2016.

    ti pa strelas kozle

  • goldfinger 19:06 09.maj 2016.

    Saj je v redu uspeh vsaka čast. Vseeno pa je to potrebno znanje na nivoju znanja pilotov na enem medcelinskem poletu, pa vsak jemlje za samoumevno. Kot fiziku mi ji jasno zakaj to niso že prej. Če gledamo teorijo kompleksnih ...prikaži več sistemov s katerimi zajemamo praktično vso znanost in nič o tega ni večje, bolj zahtevno. Pa ne pozabite brez vrhunskih aparatur, katerih razvoj traja desetletja in stanejo milijarde to ne bi bilo mogoče