Predsednik je namreč v torek razglasil vojno stanje, nato pa po ukrepanju parlamenta ukaz preklical. Opozicija ga je obtožila vstaje in v parlament vložila predlog za njegovo odstavitev, o katerem bodo poslanci glasovali v soboto.
Yoon je v torek razglasil vojno stanje in za svojo odločitev nanizal vrsto razlogov, v prvi vrsti naj bi želel "zaščititi liberalno Južno Korejo pred grožnjami severnokorejskih komunističnih sil in odstraniti protidržavne elemente". Kritičen je bil zlasti do dela opozicije, ki ima v parlamentu večino in je kmalu po razglasitvi vojnega stanja glasovala proti izrednemu ukrepu.
Glavna opozicijska Demokratska stranka (DP) je nato Yoona, nekatere ministre ter visoke vojaške in policijske uradnike obtožila vstaje. Policija je danes sprožila uradno preiskavo obtožb, za katere je lahko zagrožena celo dosmrtna zaporna kazen ali smrt, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Potrebujejo le še osem glasov
Opozicijske stranke so prav tako v parlament vložile predlog za odstavitev Yoona, o katerem bodo poslanci predvidoma glasovali v soboto ob 11. uri po srednjeevropskem času. V predlogu opozicija predsednika obtožuje kršenja ustave in navaja, da vojnega stanja ni razglasil zaradi skrbi za nacionalno varnost, temveč da bi se izognil preiskavam, v katere so vpleteni tako Yoon kot njegova družina.
Choo Kyung-ho, predstavnik Stranke moči ljudstva (PPP), katere član je tudi Yoon, je danes napovedal, da bo vseh 108 njihovih poslancev enotno zavrnilo predlog za odstavitev Yoona. Vodja PPP Han Dong-hoon pa je Yoona pozval, naj zapusti stranko in dodal, da PPP "ne poskuša braniti predsednikovega protiustavnega vojnega stanja".
Opozicija sicer potrebuje le osem somišljenikov iz stranke PPP, da bi si zagotovila dvotretjinsko večino, ki je potrebna za sprejetje predloga za odstavitev predsednika. Končno odločitev nato sprejme ustavno sodišče, nove volitve pa morajo biti v skladu z ustavo izvedene v roku 60 dni od odstavitve predsednika.
Nekdanjemu obrambnemu ministru prepovedali potovanja v tujino
Yoon je medtem danes sprejel odstop obrambnega ministra Kima Yong-hyuna in na položaj imenoval veleposlanika v Savdski Arabiji Choija Byung-hyuka. Kimu je tožilstvo prepovedalo potovanja v tujino zaradi njegove vlogi pri razglasitvi vojnega stanja.
Nekdanji minister je bil namreč odkrit podpornik predsednikove odločitve, po mnenju nekaterih pa celo glavni pobudnik zanjo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.