Oblasti v Podgorici so po predstavitvi širitvenega poročila EU sporočile, da nikomur ne bodo dovolile, da ogrozi evropsko pot Črne gore. V Beogradu so zagotovili, da so na več področjih pokazali, da članstvo v EU ostaja njihov cilj, enako pa so "kljub neupravičenemu čakanju" poudarili v Skopju. V Sarajevu so se EU zahvalili za njeno predanost BiH.
Evropska komisija je danes ob objavi letnega širitvenega poročila pri zahodnobalkanskih državah poudarila predvsem pomen napredka na področju vladavine prava, pa tudi usklajenosti z zunanjo politiko EU.
Glede Črne gore je ugotovila, da je oktobra lani oblikovana vlada močno pospešila priprave na pridružitev uniji, je pa Podgorico obenem pozvala k še večjim prizadevanjem za razrešitev odprtih vprašanj. Črnogorski premier Milojko Spajić je v odzivu na poročilo po poročanju črnogorske tiskovne agencije Mina dejal, da je danes zgodovinski dan za Črno goro in njeno evropsko prihodnost. "Danes smo dobili najboljše poročilo o napredku Črne gore," je dodal.
Poročilo je po njegovih besedah slika nove in evropske Črne gore, pa tudi potrditev, da so pred letom dni, ko je bila izvoljena njegova vlada, dobro nastavili koordinate. "Imamo možnost, da Črna gora postane članica že leta 2028. Še naprej bomo dajali vse od sebe in nikomur ne bomo dovolili, da ogrozi evropsko pot Črne gore, ker to želi 80 odstotkov državljanov," je še sporočil.
Pogovori o najobčutljivejših vprašanjih jih še čakajo
Od Beograda v Bruslju med drugim pričakujejo, da prednostno izboljša usklajenost svoje zunanje politike z evropsko.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je danes pred uradno predstavitvijo poročila na kratko komentiral ocene komisije glede neusklajenosti Srbije z zunanjo politiko EU. Kot je po poročanju portala N1 Srbija dejal novinarjem, imajo v Bruslju prav. "Čestitam jim, ker so to opazili," je pomenljivo komentiral.
Srbski premier Miloš Vučević pa je po predstavitvi poročila po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug ocenil, da to ugotavlja napredek na številnih področjih, posebno gospodarskem. Obenem je dodal, da jih čakajo pogovori o najobčutljivejših vprašanjih, to pa je usklajevanje z zunanjo in varnostno politiko EU.
Dejal je, da se glede tega običajno poenostavlja analiza, pri čemer se izpostavlja samo, ali se je Srbija uskladila z nekaterimi izjavami in deklaracijami. "A pozablja se, da je Srbija na veliko konkretnih področjih pokazala, da je članstvo v EU naša strateška opredelitev in da ostaja naš cilj in glavna politika," je poudaril.
V BiH prišlo do zastoja v izvajanju reform
Vodja delegacije EU v BiH in posebni predstavnik EU za BiH Luigi Soreca, ki je danes izročil poročilo komisije predsedujoči svetu ministrov BiH Borjani Krišto, je izpostavil, da je BiH od marca, ko je dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj, dosegla majhen napredek, v izvajanju reform pa da je prišlo do zastoja.
Krišto je na družbenem omrežju X sporočila, da bodo po analizi poročila vse institucije BiH imele smernice za nadaljnje dejavnosti. Institucijam EU se je obenem zahvalila za njihovo predanost BiH.
Sarajevo mora sprejeti vse ukrepe, določene s strani komisije, med drugim zakonodajo o sodiščih, visokem sodnem in tožilskem svetu ter nadzoru meja, kamor spada tudi uskladitev vizumskega režima BiH z EU. V BiH brez vizuma namreč lahko med drugim vstopijo tudi državljani Rusije, Turčije in Kitajske.
Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik pa je na omrežju X že v torek zapisal, da usklajevanja z vizumskim režimom EU ne bo in da se ne bodo odrekli prijateljem.
Makedonski premier: "Neupravičeno smo v čakalnici EU"
Severna Makedonija še čaka na začetek vsebinske faze pogajanj, pred čemer mora v svojo ustavo vpisati bolgarsko manjšino, kot se je zavezala, so danes spomnili v Bruslju.
Makedonski premier Hristijan Mickoski je v odzivu na poročilo po poročanju makedonske tiskovne agencija Mia zagotovil, da država ne bo odstopila od reform. "Čeprav so državljani utrujeni od procesa in smo še vedno neupravičeno v čakalnici EU, članstvo v uniji ostaja naš edini strateški cilj," je izjavil.
Današnji sveženj širitvenih poročil je zadnji v iztekajočem se mandatu Evropske komisije. Nad pripravo naslednjega bo v primeru potrditve v Evropskem parlamentu bdela nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos, ki jo je predsednica komisije Ursula von der Leyen predlagala za bodočo evropsko komisarko za širitev.
Srbi gredo v smeri ćlanstva držav Briksa. Sedaj se zgolj hecajo s članstvom EU tako kot, se Unija heca z njimi..