V Nemčiji, poglavitni evropski gospodarski sili, so pred novimi volitvami. Na kriznem sestanku koalicije, ki ga je za sinoči sklical socialistični kancler Olaf Scholz, naj bi se s partnerji iz stranke Zelenih in liberalcev dogovorili, kako državo potegniti iz težkega finančnega položaja in spodbuditi gospodarske številke. Sestanek je bil še toliko pomembnejši, ker je v ZDA zmago na predsedniških volitvah slavil Donald Trump, ki je napovedal protekcionistične ukrepe, zaradi katerih bi nemško gospodarstvo, zlasti avtoindustrija, lahko dodatno močno trpelo.
Namesto dogovora in enotnosti pa se je sestanek končal s popolnim razpadom koalicije. Scholz je na sestanku zaradi nepremostljivih razhajanj "odstopil" najpomembnejšega ministra Christiana Lindnerja iz liberalne FDP. Le malo kasneje je FDP napovedal tudi umik preostalih ministrov iz koalicije in s tem dejansko zabil zadnji žebelj v krsto rdeče-rumeno-zelene koalicije, ki je vladala Nemčiji zadnja leta po odhodu Angele Merkel v pokoj in posledičnem porazu dotedaj vodilne stranke CDU na volitvah.
Scholz je v sinočnjem televizijskem nagovoru napovedal, da bo januarja v bundestagu skušal pridobiti zaupnico za sestavo nove vlade. Ker se to zelo verjetno ne bo zgodilo, Nemčijo meseca marca čakajo predčasne volitve. Po rednem urniku bi morale volitve potekati šele čez slabo leto.
Finančni minister kanclerja obtožil nesposobnosti
Po besedah Scholza je na sestanku Lindnerju predlagal program, s katerim bi znižali visoke stroške energije, spodbudili investicije in ohranili podporo Ukrajini v boju proti Rusiji. Lindner naj nikakor ne bi bil pripravljen sprejeti načrta. "Situacija je resna," je dejal Scholz v nagovoru ljudstvu. "V Evropi je vojna, na Bližnjem vzhodu se krepijo napetosti. Istočasno naša ekonomija stagnira. Moramo precej več investirati v našo obrambo, še posebej po izidu volitev v ZDA."
Po Scholzeevem nagovoru se je že javil tudi 45-letni Lindner in po poročanju Guardiana v očitno jeznem tonu obtožil kanclerja nesposobnosti glede prepoznave potreb, ki jih ima Nemčija za vnovično oživitev gospodarstva in "trivializacije" gmotnih skrbi državljanov.
Po mnenju analitikov bo razpad koalicije Nemčije potisnil v dobo negotovosti ravno v času, ko bodo morali evropski voditelji iskati skupne dogovore glede izzivov zaradi morebitne trgovinske vojne z ZDA. Nemčija ni le glavna gospodarska sila Evrope, temveč je tudi druga največja dobaviteljica vojaške pomoči Ukrajini za ZDA. Če bodo slednje pod Donaldom Trumpom resnično umaknile pomoč, bo na Nemčijo padlo dodatno breme vzdrževanja ravnovesja proti agresivni politiki ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Nemški jedrni hlapci so v stiski, saj ne vedo, kako in s čim ustreči novemu gospodarju. Predvsem pa se bojijo, da bo treba prehitro ročno obrniti jadro, česar pa niso vajeni, saj so že predolgo ležali na toplem v kabini,… ...prikaži več zunaj pa je krmaril kar avtopilot sam - na Bidnovo UI.....
Rusofili so očitno spet pojedli preveč vitaminov !
Ni mi jasno kako da EU tako zagrizeno podpira UA. Gledano s podjetniškega vidika imajo državljani-podjetja ZDA v tej državi precej več kapitala torej tudi večji interes. Ali se gre EU zgolj varnostnika v službi ZDA? Morda podobno kot na… ...prikaži več Kosovem? Ker lastniški delež bivše ameriške državne sekretarke čuvajo naši-EU vojaki mi jih pa seveda plačujemo. Kako bo pa v UA izgledalo?