Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil število zabeleženih primerov omikrona po Evropi do današnjega dne.
Od včerajšnjega do današnjega dne so v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru potrdili 920 dodatnih primerov omikrona, ki velja za različico posebnega pomena (VOC). Skupno so doslej v Evropi zabeležili 1 686 primerov omikrona, kar pomeni, da se je različica začela hitro širiti po celini.
Največ primerov na Danskem in Norveškem
Daleč največ v Evropi, kar 958 primerov, naj bi zabeležili na Norveškem. Že 3. decembra smo poročali, da se je po službeni božični zabavi na Norveškem 50 ljudi okužilo z omikronom. Norveška je sicer v poročilo vključila tudi primere okužbe, za katere so ocenili, da so zelo verjetni, ne zgolj potrjenih.
Sledi še ena država na severu Evrope, Danska, z najmanj 195 zabeleženimi primeri. ECDC ob tem opozarja, da gre pri 195 primerih za potrditev s sekvenciranjem celotnega genoma, medtem ko so še dodatnih 2.276 primerov potrdili s specifičnimi testi PCR. Tako je zelo verjetno, da je stanje tam hujše kot na Norveškem.
Danski epidemiologi napovedujejo, da bo omikron že v tem tednu postal dominantna različica z več kot 10 tisoč novimi primeri okužb na dan - največ doslej.
Denmark’s @SSI_dk just released a new risk assessment on #omicron.
— Kai Kupferschmidt (@kakape) December 13, 2021
It estimates that #omicron will become the dominant variant in Copenhagen this week with more than 10,000 cases per day expected - an all-time pandemic high.https://t.co/onqFOsSShV pic.twitter.com/7w8RIlTzjM
Tudi pri sosedih
Potrjene primere nove različice je doslej prijavilo 23 držav: Avstrija (17), Belgija (30), Hrvaška (3), Ciper (3), Češka (8), Danska (195), Estonija (26), Finska (20), Francija (59), Nemčija (82), Grčija (3), Islandija (20), Irska (10), Italija (27), Latvija (5), Lihtenštajn (1), Nizozemska (62), Norveška (958), Portugalska (49), Romunija (8), Slovaška (3), Španija (36) in Švedska (23). Poleg tega so v več državah poročali o številnih verjetnih primerih.
Čeprav so bili prvotno prijavljeni primeri povezani s potovanji, pa je zdaj vse več primerov prenosa znotraj evropskega prostora.
Vsi zabeleženi primeri okužbe zaenkrat potekajo blago ali asimptomatsko, smrtnih primerov v EU še niso zabeležili, a bo treba na bolj trdne ugotovitve o nevarnosti virusa še počakati. Znanstveniki opažajo, da je različica omikron veliko bolj kužna od različice delta. Prvi primer smrti po okužbi z omikronom pa so danes sicer zabeležili v Veliki Britaniji. Več o tem v članku spodaj.
Cepivo manj učinkovito, potreben je poživitveni odmerek
Skupno je bilo po vsem svetu do današnjega dne potrjenih 6.430 primerov, o katerih je poročalo 70 držav.
Rezultati študije o učinkovitosti cepiva, izvedene v Združenem kraljestvu, ki pa še ni recenzirana, kažejo zmanjšanje učinkovitosti cepiva proti okužbi z omikronom v primerjavi z okužbo z različico delta pri posameznikih, ki so prejeli dva odmerka cepiva. Vendar je bila učinkovitost cepiva proti okužbi z omikronom podobna kot proti okužbi z različico delta pri posameznikih, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva.
Super, hitra okuženost. manjši problemi, kaj lepšega
Naslednjih 14 dni je ključnih 😭 😭 😭 😭 😭
Kako to, da ma majo mali žuti englezi 40% ukuženih z omikronom? In ful priporočajo cepljenje z 3+ odmirkom?