Svet
4873 ogledov

Kitajska žuga Evropi: "Ne hodite po tej napačni poti"

Kitajska EPA
Kitajska je danes Evropsko unijo posvarila pred sankcioniranjem kitajskih podjetij, ki poslujejo z Rusijo, v prihajajočem 11. svežnju sankcij proti Moskvi zaradi napada na Ukrajino. Ob tem so v Pekingu napovedali odločne povračilne ukrepe za zaščito kitajskih pravic in interesov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"EU pozivamo, naj ne gre po tej napačni poti. V nasprotnem primeru bo Kitajska sprejela odločne ukrepe za zaščito naših legitimnih ter zakonitih pravic in interesov," je sporočil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Weng Wenbin, ki se je s tem odzval na poročilo časnika Financial Times (FT) o novih ukrepih EU proti Rusiji.

O predlogih novega paketa sankcij bodo članice unije predvidoma razpravljale v sredo v Bruslju, sprejele pa naj bi ga še ta mesec. Po navedbah FT je Evropska komisija predlagala, da se v nov sveženj sankcij vključijo ukrepi proti sedmim kitajskim podjetjem, ki naj bi Rusiji dobavljala izdelke, ki bi jih ta lahko uporabila pri proizvodnji in uporabi orožja.

Med podjetji, ki bi lahko bila tarča sankcij Bruslja, je po poročanju FT tudi kitajski proizvajalec polprevodnikov 3HC, ki ga sumijo, da se je poskušal izogniti nadzoru izvoza z namenom dobave elektronskih delov ruski vojaški in oborožitveni industriji.

Med sedmimi podjetji naj bili sicer tudi dobavitelji mikroelektronike King Pai Technology, Sinno Electronics in Sigma Technology, ki so že tarča sankcij ZDA.

V zadnjih mesecih je Kitajsko obiskalo več evropskih voditeljev. Nazadnje sta se v začetku aprila tam mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in francoski predsednik Emmanuel Macron. Med drugim sta pozdravila pripravljenost kitajskega predsednika Xi Jinpinga na pogovore z ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim in Peking posvarila pred morebitno dobavo orožja ali vojaške opreme Rusiji.

Sredi aprila je nato v Evropskem parlamentu potekala razprava o odnosih EU s Kitajsko, na kateri je von der Leyen poudarila, da EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana. Ob tem je dejala tudi, da mora biti evropski pristop do Kitajske prilagojen evropskim zahtevam na področjih gospodarstva in nacionalne varnosti.

Komentarjev 10
  • Avatar pantani
    pantani 06:52 09.maj 2023.

    Bruseljska banda nas bo vrnila v srednji vek!!!

  • Interceptor 23:17 08.maj 2023.

    Bruseljska klika je podobno kot jehovci totalno odklopljena od realnosti in ne odstopa od svojih religioznih prepričanj glede klimatskih sprememb, svetniških ukrajincev in božjega poslanstva ZDA. Totalna kontraevolucija. Smo na slabšem kot živali, še podgane si nikoli ne bi izbrale ...prikaži večale takšnih voditeljev.

  • jakec42 19:08 08.maj 2023.

    Eu mora ubogati Jenkije!