Kalifornijske oblasti so v četrtek kmalu po izdaji opozorila pred cunamijem po močnem potresu z magnitudo 7,0 to preklicale. Potres z epicentrom okrog 100 kilometrov od obale severnega dela države v Tihem oceanu je zatresel zgradbe. Lokalni mediji pa poročajo, da so oblasti sprejele številne varnostne ukrepe.
Zaradi nevarnosti cunamija so med drugim evakuirali in zaprli živalski vrt San Francisca, gasilci pa so praznili plaže, ker se je nekaj ljudi podalo opazovat visoke valove, poroča Los Angeles Times.
Epicenter v morju
Potres z magnitudo 7,0 ob obali severne Kalifornije je območje stresel v četrtek zjutraj po lokalnem času. Nacionalni center za opozarjanje pred cunamiji je hitro izdal opozorilo pred cunamijem za obalo severne Kalifornije in Oregona, vendar je potem opozorilo kmalu preklical.
Epicenter potresa je bil v Tihem oceanu južno od mesta Eureka v Kaliforniji, je sporočila ameriška geološka služba USGS. Eureka je največje obalno mesto med San Franciscom in Portlandom v zvezni državi Oregon ter približno 300 kilometrov severozahodno od Sacramenta.
Agencija RS za okolje je sporočila, da je bil potres tako močan, da so ga zabeležili celo na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki.
#Potres 5.12.2024 ob 19.44 ob obali sev. Kalifornije (Mw 7.0), zabeležen na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki.
— ARSO potresi (@ARSO_potresi) December 5, 2024
Californian #earthquake recorded on the #RaspberryShake #CitizenScience school seismic network in Šmartno ob Paki, Slovenia.@raspishake #ShakeNet mobile app pic.twitter.com/YoAWBnvFY7
Potresi na tem področju pogosti
Na zahodni obali ZDA, kjer se stikajo tektonske plošče, so potresi pogosti. Leta 1994 je v potresu na območju Los Angelesa umrlo več deset ljudi, več tisoč je bilo poškodovanih.
V potresu v San Franciscu leta 1906, ki je sprožil cunami, naj bi umrlo več kot 3000 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.