Evropski nogometni prostor je v noči na ponedeljek pretresla ustanovitev superlige, pod katero se je na ogorčenje javnosti in velike večine nogometnih veljakov, med katere prištevamo tudi predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksandra Čeferina, podpisalo 12 velikih klubov.
Enostranska odločitev peščice elitistično naravnanih upornikov je botrovala grožnjam evropske zveze, ki klubom preti s hudimi sankcijami, obenem pa se sprti strani že pripravljata na morebitno sodno bitko.
Med najbolj goreče nasprotnike t.i. superlige lahko prištevamo tudi nekdanjega slovenskega reprezentanta Marinka Galiča, ki ga je odločitev odvrnila celo od navijanja za njegov najljubši klub. Barcelona je namreč soustanoviteljica tekmovanja, s katerim se je po nekaterih ocenah uradno začela vojna za nadzor nad nogometom.
"Nisem več navijač Barcelone"
"Vsi klubi, ki so pristopili, so me izredno razočarali"
"Vse to je maslo Florentina Péreza. Gre za karizmatičnega človeka, ki stvari vodi na čuden način. Vem, da bom s tem stopil na žulj navijačem Reala, ampak vsi dobro vemo, kako so osvojili vsaj dva od zadnjih treh naslovov v ligi prvakov. Resnično upam, da bosta Fifa in Uefa reagirali, izločili klube iz vseh tekmovanj in igralcem prepovedali nastope na reprezentančnih tekmah. Amerikanizacija po sistemu NBA lige v evropskem nogometu nima mesta. To se pač ne sme dogajati. Ni pošteno do klubov ali ostalih lig. Vsi klubi, ki so pristopili k temu, so me izredno razočarali."
Predsednik Čeferin je v poplavi negativnih odzivov sicer izpostavil, da Uefina vrata ostajajo odprta vsem, ki bi si morda premislili. "Ne vem, če je to možno ustaviti. To je podobno kot trenutna situacija s koronavirusom. Nekdo stoji v ozadju, ki ima denar in si to lahko privošči. Če bodo navijači temu dovolj nasprotovali, potem se bodo morda zamislili. Če bo njihova prioriteta denar in ne lastni navijači, potem naj igrajo svojo kvazi superligo pred praznimi tribunami. Srčno upam, da bodo pravi ljubitelji nogometa v tem videli nekaj slabega, ker to tudi je. Nogomet so začeli siromaki. Nogomet je bil namenjen raji. To, kar zdaj počnejo, je igra bogatih, in to kljub temu, da so jih financirali revni z nakupi vstopnic in artiklov. Upam, da nihče ne kupi več niti ene nogavice, kaj šele dresa," je bil jasen nekdanji slovenski reprezentant.
Prašnikar: "V tem trenutku sem nedvomno proti!"
"Mislim, da je sistem Fife in Uefe izredno močan. Verjamem, da bodo prevladali interesi nacionalnih reprezentanc. Treba se je zavedati, da Nemci in Francozi niso udeleženi, kar pomeni, da so vključene samo tri velike države. Proti vsem bi se težko borili. Ker so samo tri, je njihov uspeh malo verjeten."
Uefin as v rokavu: reprezentančni nogomet
"V tem trenutku sem nedvomno proti superligi. Čeprav smo včasih kritični do aktualnega sistema, je dobro organiziran in za razvoj nogometa je lepo poskrbljeno. Tudi manjše reprezentance dosegajo odmevne rezultate, zdaj pa bi to lahko postal problem. Po dveh tirih ne bodo mogli voziti. S tem mislim predvsem na možnost prepovedi igranja za reprezentanco. Igralcem je v interesu igrati za velik klub in reprezentanco. Če igralcem prepovedo udeležbo na velikem tekmovanju, bo to precej velika ovira za prihodnost superlige," je prepričan legendarni slovenski trener.
Tu se gre samo za denar. Jasno je, da bogati klubi v katere je nekdo vložil veliko denarja nočejo pristati na to, da jih lahko po naključju v prvem krogu tekmovanja izloči nek low-budget klub. Biznis je pač biznis tako, kot povsod.