Šport > Kolesarstvo
25626 ogledov

Jumbo-Visma bi se lahko kaj naučila! O tej prekrasni potezi govorijo vsi!

Felix Gall Reševalni pas/Twitter
Felix Gall je veliki junak četrte etape dirke po Švici, uslužbenec ekipe Bora-Hansgrohe pa si je s svojo potezo prislužil občudovanje športnega sveta.

Avstrijski kolesar Felix Gall je največje odkritje letošnje dirke po Švici, potem ko se je po prvih štirih etapah dirke v obeh gorskih etapah z drugim in prvim mestom izkazal za najmočnejšega hribolazca na dirki, na kateri nastopajo kolesarski velikani, kot so Remco Evenepoel, Pello Bilbao, Juan Ayuso, Wilco Kelderman, Romain Bardet, Rigoberto Uran ...

Član ekipe AG2R je na četrti etapi od Montheya do Leukerbada, dolgi 152 km, konkurente premagal za več kot minuto ter tako tudi prevzel rumeno majico vodilnega v skupnem seštevku. Gall je s spektakularnim solo napadom približno 20 kilometrov pred ciljem, ki mu tekmeci niso mogli slediti, poskrbel za sploh prvo avstrijsko etapno zmago na dirki pri sosedih po letu 2005, ko je bil uspešen Bernhard Eisel.

Obenem je to tudi njegova prva zmaga na dirkah najvišje ravni. Vsi ostali tekmeci so bili daleč za njim, še najbližje je bil povratnik na sceno po okužbi s koronavirusom na Giru Remco Evenepoel. Belgijec iz ekipe Soudal-QuickStep je na cilj gorske etape v turističnem središču Leukerbad na 1367 metrih nadmorske višine prikolesaril z minuto in dvema sekundama zaostanka, še sekundo več je na tretjem mestu zaostal Danec Mattias Skjelmose Jensen (Trek Segafredo), ki je po etapi moral predati rumeno majicu Gallu.

Felix Gall | Avtor: Profimedia Profimedia

Avstrijec je namreč v skupnem seštevku prišel do dveh sekund naskoka pred Dancem, Evenepoel zaostaja 16 sekund. "Še kar ne morem verjeti. Prva zmaga med profesionalci in še rumena majica. Sem v življenjski formi, zato sem tudi napadel. Zdaj bo to zame nova izkušnja, saj bom moral majico braniti. Upam, da mi bo dobro uspevalo, za zdaj pa bom samo užival," je po zmagi dejal Gall.

V četrtek čaka kolesarje najtežja "kraljevska" etapa na švicarski dirki. Na etapi od Fiescha do La Punta, dolga bo 211 km, so trije gorski cilji, zadnjih deset kilometrov pred ciljem bo tekmovalce popeljal na 2300 metrov visoki prelaz Albulapass. Dirko naj bi nato po nekoliko lažjih dveh etapah odločil nedeljski 25,7 kilometrov dolgi posamični kronometer. Skjelmose Jensen in Evenepoel tako še vedno veljata za prva favorita dirke, saj Gall slovi kot zelo slab voznik v vožnji na čas.

Gall pa ni bil edini veliki junak dneva, saj je kolesarski ter športni svet navdušil eden izmed uslužbencev ekipe Bora-Hansgrohe, ki se je izkazal z zelo človeško potezo, ko je priskočil na pomoč Gallu, čeprav gre za kolesarja iz nasprotne ekipe.

Čeprav je bil v boju za etapno zmago tudi mladi šampion Cian Uijtdebroeks (etapo je končal na 4. mestu) in ekipi Bore-Hansgrohe zagotovo ni bilo v načrtih, da se Gall odpelje zasledovalcem, je uslužbenec nemške ekipe vseeno pomagal Gallu, ko je slednji 10 kilometrov pred ciljem, ko so vsi nasprotniki zaostajali že za minuto, zaprosil pomočnika iz nemške ekipe, če bi mu lahko podal plastenko z vodo.

Bora-Hansgrohe je tako pokazala pravi športni duh, katerega bi se lahko naučile tudi druge ekipe. Vsi smo zaradi Primoža Rogliča vsaj nekoliko navezani na Jumbo-Vismo, a vseeno nikakor ne moremo pozabiti, kako je Geraint Thomas lani na dirki po Franciji zaprosil kar dva uslužbenca nizozemske ekipe, če bi mu lahko podala plastenko z vodo, potem ko sta Jonas Vingegaard in Sepp Kuss že odklonila ponujeno osvežitev. Toda uslužbenca Jumbo-Visme sta rajši obdržala plastenke, kot da bi eno odstopila valižanskemu kolesarju ekipe Ineos Grenadiers.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Avatar @narhist
    @narhist 16:04 15.junij 2023.

    Ko je gesta, ko človek sočloveku ne odreče vodo in to celo v "športu", senzacija, se zaveš kako globoko smo ljudje zabredli.

Sorodne novice