Slovenija
22 ogledov

Združena levica: Nismo elita

Aleksis Cipras Reuters
Predstavniki Demokratične stranke dela (DSD), Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj - TRS so danes v Ljubljani podpisali koalicijsko pogodbo, s katero so se povezali v Združeno levico.

Združena levica bo nastopila že na volitvah v evropski parlament, pričakujejo pa izvolitev vsaj enega evropskega poslanca, morda celo dveh.

Predstavniki Združene levice so poudarili, da so predstavniki ljudstva in ne kapitala kot razne druge stranke, "ki so nas pripeljale na rob propada". Predstavnica DSD Violeta Tomić je poudarila, da je razlika med njimi in levo elito v tem, da oni niso elita. Ob propadu srednjega razreda, porastu fašizma, globalnem genocidu s prehransko politiko so se odločili, da stvari vzamejo v svoje roke, je nadaljevala. Po njenem mnenju je čas, da se v Evropi spremeni razmerje sil in se doseže pravičnejšo Evropo.

"Socialna demokracija je mrtva"

Da bi spremenili stanje v Sloveniji, je treba spremeniti tudi stanje v Evropi, jo je dopolnil koordinator IDS Luka Mesec. Socialna demokracija je po njegovem mnenju mrtva, le še smrt mora priznati, je dejal udeležencem kongresa.

Vprašal se je, kaj imajo s krizo tisti, ki izgubljajo službe, se njim niža pokojnine, uvaja šolnine in draži položnice. Kot je poudaril, se z varčevalno politiko krizo le poglablja in ne rešuje, temu pa je treba reči ne.

"Ljudje so strošek"

Predsednik TRS Matjaž Hanžek je ocenil, da je takšno varčevanje navadno stradanje, sedaj pa gremo še v odprodajo vsega, kar je še v državni lasti. "Ljudje niso več pomembni, postali so strošek," je nadaljevala Tomićeva in omenila, da so razni menedžerji, denimo v slabi banki, tako dobro plačani, da "jih prav malo briga za javno šolstvo, zdravstvo, socialo in kulturo".

Združena levica, kakor je naštel Hanžek, velik potencial Slovenije vidi denimo v lesnopredelovalni industriji, zaposlovanju v kmetijstvu in povečanju prehranske samooskrbe Slovenije. Prav tako potencial vidijo v zagonu zdravih jeder podjetij, ki so nekoč že bila na vrhu in primerljiva s svetovnimi konkurenti, denimo podjetje Iskra, da ponovno postanejo konkurenčna na svetovni ravni in da ne le "izdelujejo neke polizdelke za tujino", kot se je izrazil Mesec na novinarski konferenci po kongresu.

Cipras: Evropska elita bo slišala, Gotof si!

Na kongres je prišel tudi podpredsednik Stranke evropske levice in kandidat za predsednika Evropske komisije Aleksis Cipras, sicer predsednik največje grške opozicijske stranke Siriza.

V govoru je poudaril, da želi Stranka evropske levice bančno unijo z evropskim jamstvom za vloge, ne pa da banke rešujejo s sredstvi upnikov. Prav tako je treba prekiniti začarani krog reševanja bančnega sistema z zadolževanjem države, je poudaril. Poglabljanje težav po njegovem mnenju prinaša tudi prodaja državnega premoženja, da bi se dokapitaliziralo banke, saj to pomeni zmanjšanje kapitala države.

Cipras pravi, da je treba zmanjšati družbene procese, ki obujajo nacionalistične težnje in ksenofobijo, ter zgraditi najširše možno družbeno in politično zavezništvo proti varčevalnim ukrepom. V ospredje je treba po mnenju Ciprasa postaviti družbeno emancipacijo namesto "neoliberalne likvidacije družbe".

Evropska levica se po njegovih besedah bori za demokratično preureditev EU, zagon ekološke transformacije proizvodnje in preobrazbo evropskega okvira politik priseljevanja. Dodal je, da bo evropska elita na majskih volitvah slišala njihov glas, in sicer "Gotof si!".

Komentarjev 15
  • encijan 15:32 03.november 2014.

    A bo spet zakon o združenem delu? ( TOZD, OZD itd...)

  • encijan 17:17 02.november 2014.

    Točno! Ne podarja lenuhom, treba je zaslužit.

  • planšar 13:11 05.marec 2014.

    Ne pomaga nobeno ustanavljanje ali povezovanje strank,če pa ne znajo narediti zagona v gospodarstvu.Vse ostale stvari so nepomembne in mlatenje prazne slame.