Slovenija
8219 ogledov

Zato lahko pri nas gledamo prepovedane reklame

televizija programska shema Profimedia Kljub prepovedim smo izpostavljeni oglasom za alkohol in igre na srečo.
Oglaševanje alkoholnih pijač in iger na srečo je pri nas zakonsko prepovedano. A odjemalci slovenskih operaterjev lahko takšne reklame vseeno vidijo. Zakaj Slovenija ne pobira dajatev od teh donosnih industrij?

Za oglaševanje pijač, ki vsebujejo več kot 15 volumenskih odstotkov alkohola, v Sloveniji velja popolna prepoved. Šibkejše alkoholne pijače se pod določenimi pogoji lahko oglašujejo, a tudi za te velja prepoved oglaševanja na radiu in televiziji v času od 7.00 do 21.30. 

Zakon o igrah na srečo določa, da je sprejemanje ali posredovanje vplačil, oglaševanje ali opravljanje drugih storitev v zvezi s prirejanjem iger na srečo za osebe, ki nimajo koncesije vlade, prepovedano.

Pri prenosih dogodkov iz tujine, predvsem športnih, pa lahko slovenski gledalci na panojih, zaslonih, športni opremi in drugih predmetih opazimo reklame za alkoholne pijače in tudi za stavnice, ki so pogosto generalni sponzorji nekaterih prepoznavnih znamk, tekmovanj in klubov. Prav tako je v programskih shemah slovenskih kabelskih operaterjev veliko tujih programov, na katerih se reklame za alkohol in stavnice redno vrtijo.

"Oglaševanje na panojih, zaslonih ob igriščih in na športni opremi tekmovalcev tekom prenosa športnega dogodka ni povezano z omejitvami v televizijskem oglaševanju," so pojasnili na Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS).

Vpliv le na svoj blok

Televizijski program, ki zagotavlja prenos športnega dogodka, običajno ni neposredno povezan z organizacijo tega športnega dogodka. Kot prenašalec je lahko le zakupnik avtorskih pravic, ki so največkrat omejene na neko geografsko območje.

Tako televizijski program nima nobenega vpliva na oglaševanje na tem dogodku, ki je večinoma v domeni organizatorja dogodka oziroma prodajalca avtorskih pravic. Vpliv ima lahko le na oglase v prekinitvah prenosa, ko lahko oglašuje sam.

"V kolikor televizijski program, registriran v tujini, med prekinitvami prenosa športnega dogodka sam umešča oglase v oglasni blok, zanj veljajo omejitve oglaševanja glede alkohola in iger na srečo po zakonodaji države, v kateri je program registriran. Za nadzor nad tem programom pa je pristojen regulator države, v kateri je program registriran," so zapisali na Akosu.

Alkohol urejen, za stavnice zgolj določila

televizija pivo nogomet | Avtor: Profimedia Profimedia

Oglaševanje alkoholnih pijač podrobneje ureja Zakon o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili (ZZUZIS). Drugače je pri igrah na srečo. 

"Oglaševanje stavnic oziroma iger na srečo v televizijskih programih oziroma v avdiovizualnih medijskih storitvah na zahtevo v slovenski medijski zakonodaji ni urejeno. Ureja ga na splošno Zakon o igrah na srečo (ZIS), za nadzor določil je pristojna Finančna uprava RS," so na razlike opozorili na Akosu.

Nadzor nad oglaševanjem alkoholnih pijač izvaja Tržni inšpektorat Republike Slovenije (TIRS).

Na Ministrstvu za finance (MF) so pojasnili, da je Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) kot nadzorni organ zavzela stališče, da je za oglaševanje odgovoren organizator dogodka.

"Pri prenosih športnih dogodkov iz tujine dejansko na panojih, zaslonih, športni opremi in drugih predmetih opazi reklame tudi za stavnice, ki so verjetno v nekaterih primerih tudi generalni sponzorji nekaterih prepoznavnih znamk. Vendar pa glede tovrstnega nadzora oglaševanja nadzorni organ nima neposredne krajevne pristojnosti, pri čemer je zavzel stališče, da je za oglaševanje v tem primeru neposredno lahko odgovoren le organizator določenega športnega tekmovanja ali dogodka, ki pa se odvija v tujini. Za nadzor nad tovrstnim oglaševanjem je torej lahko pristojen le nadzorni organ v državi, kjer se ta dogodek odvija," so zapisali na MF.

Kopenska meja = digitalna meja

televizija ameriški nogomet | Avtor: Profimedia Profimedia

Glede predvajanja reklam za tuje stavnice v tujih televizijskih programih, ki so del programskih shem slovenskih kabelskih in internetnih operaterjev, pa je pristojnost nadzornega organa tudi v tem primeru omejena in je vezana le na nadzor neposrednega tovrstnega oglaševanja, če bi se izvajalo preko slovenskega televizijskega programa.  

"Tovrstnega nadzora ne moremo enačiti z nadzorom nedovoljenega prirejanja iger na srečo preko spleta, kjer lahko nadzorni organ z ukrepi dejansko omeji igranje iger na srečo samo za slovenske rezidente, ki skušajo dostopati do nelegalnih spletnih igralnic iz območja Republike Slovenije preko slovenskih internetnih operaterjev. V kolikor bi namreč nadzorni organ izvedel ukrepe in prepovedal oglaševanje tujih stavnic tuji televiziji, bi to pomenilo, da bi tovrsten ukrep vplival ne samo na omejeno predvajanje programa v Republiki Sloveniji, temveč tudi v drugih državah, kjer se predvaja ta program. To pa pomeni, da bi nadzorni organ presegel svoja pooblastila in na ta način posegel tudi v pristojnost drugih držav," so na MF podrobneje pojasnili omejene pristojnosti našega državnega nadzornega organa na tem področju.

Zakaj se omejujemo?

televizija programska shema | Avtor: Profimedia Profimedia

Slovenski gledalci lahko torej ob spremljanju tujih kanalov vidimo veliko oglasov za alkohol in igre na srečo, oglasna sporočila za produkte teh industrij pa na reklamnih panojih in dresih.

Pritok oglaševalskega denarja od proizvajalcev alkoholnih pijač in ponudnikov iger na srečo bi lahko izdatno izboljšal stanje slovenske davčne blagajne in tudi izboljšal finančno sliko slovenskih športnih klubov. Če je naše občinstvo že sedaj v veliki meri izpostavljeno oglaševanju teh dveh industrij, se postavlja vprašanje, zakaj se na tem področju samoomejujemo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • Ender3 11:18 02.november 2024.

    Zahvala avtorju, da je zagrizel v to aktualno temo . Koliko denarja se pretaka preko oglaševanja je in bo popolna neznanka. Bralci, poslušalci in gledalci pa moramo to prenašati in na koncu tudi plačevati brez, da bi na to lahko ...prikaži več vplivali..In prav imajo tisti, ki trdijo, da je to vrh tistega, kar označujemo kot globoko državo..

  • jakec42 09:26 02.november 2024.

    Kaj pa kvazi super zdravila tudi njih je treba obdavčit!

  • bedastižurnal 09:20 02.november 2024.

    Dragi "dežurni", odgovor na vprašanje je tu: Denise Coates took home approximately $280 million in the year to March 2023.... Reigning supreme is Denise Coates, the CEO and founder of Bet365—a betting powerhouse—and Britain's wealthiest woman. Kaj ko bi raje ...prikaži več namesto takšnih res bedastih prispevkov malo preverili stroške in škodo, ki jih skupnost in posamezniki trpijo zaradi zasvojenosti? Razbite družine, izgube služb, dolgovi, samomori...?

Sorodne novice